گزارش بورس دوشنبه ۴ دی | جهش شاخص کل بورس

0
301

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
شاخص کل بورس شاخص کل بورس

بررسی تحلیلی بورس | جهش شاخص کل بورس

ناظراقتصاد: شاخص‌ کل بورس با افزایش ۸۲۹ واحدی به۹۸.۳۵۸ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۳.۳۶۰ میلیاردریال (۶۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۱.۸۵۸ میلیارد ریال (تقریبا ۹۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۳.۷۱۸ میلیارد ریال بوده است.

امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت فولاد مبارکه اصفهان با ۱۴۸ واحد، پالایش نفت تبندر عباس با ۹۰ و ملی صنایع مس ایران با ۸۲ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت ایران خودرو با ۴۴، سایپا با ۳۲ واحد و گروه مپنا با ۱۴واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۳۳۶ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۱ میلیاردو ۱۷۹ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۹۱ هزار و ۳۱ نوبت داد و ستد بود.

امروز ارزش معاملات، ۳۶ درصد بالاتر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع صعودی بود و در طی ساعات معاملات ۸۵ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۴۲ نماد بورسی، امروز ۲۹۵ نماد (معادل ۸۶% تعدادی و معادل ۹۲ % از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت ودرنهایت تعداد ۱۰۷ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۷۱ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۱۷ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز صنعت فلزات اساسی با ۴۴۷، خودرو و ساخت قطعات با ۴۳۱ و استخراج کانه‌های فلزی با ۳۸۴ میلیارد ریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند.(سه گروه برترمعاملات امروز بودند).

امروز بورس تهران در حالی شاهد ثبت رکورد جدید دیگری برای شاخص کل خود بود که روند معاملات سهام در بازار نشان می‌دهد که اقبال سرمایه‌گذاران عمدتاً حقیقی برای جمع‌آوری سهام شرکت‌های اغلب بازاردومی در بورس تهران همچنان با افزایش روبه‌روست. امروز هم‌زمان با اعلام جزئیات دستورالعمل جدید توقف و بازگشایی نمادهای معاملاتی از سوی سازمان بورس، روند معاملات سهام در برخی نمادها به ویژه در فرابورس باعث شد، تا معامله‌گران کمی دست به عصا گام بردارند.

بورس تهران در حالی شاهد اقبال معامله‌گران اغلب حقیقی در گروه فلزات اساسی و معدنی و همچنین برخی تک‌سهم‌های پالایشی بود که تداوم عرضه تدریجی حقوقی‌ها در این گروه‌ باعث شده تا دورنمای صنایع شاخص‌ساز بازار برای معامله‌گران همچنان غیرقابل اتکا و بدون تکیه به استراتژی‌های بلندمدت باشد.

نظر بدهید