اینفوگرافیک شاخص جهانی کارآفرینی ۲۰۱۸

0
614

ناظر اقتصاد: در این اینفوگراف شاخص جهانی کارآفرینی ۲۰۱۸ (Global entrepreneurship index – GEI) برای مناطق مختلف جهان ارائه شده و کشورهایی که در این مناطق دارای بهترین و بدترین رتبه هستند نشان داده شده است. آنچه مشخص است توسعه کارآفرینی فرایندی پیچیده، بلند مدت و فراگیر است که نیازمند زیرساخت‌های مناسب و تلاش فراوان است.

امروزه کارآفرینی به یکی از راهبردی‌ترین و مهم‌ترین ابزار اقتصادی جوامع پیشرفته تبدیل شده است و توافق زیادی در بین محققین و سیاست‌گذاران وجود دارد که کارآفرینی مزایایی فراوان برای نوآوری، ایجاد شغل و توسعه به عنوان یک کل دارد.

شاخص جهانی کارآفرینی هر سال توسط موسسه کارآفرینی و توسعه جهانی (GEDI) ارائه می‌شود. این شاخص متفاوت از شاخص‌های کارآفرینی خروجی محور (نظیر تعداد بنگاه‌های جدید) و شاخص‌های چارچوب محور (نظیر مقایسه سیاست‌ها و مقررات کشورها)، برای به تصویرکشیدن اکوسیستم‌های کارآفرینانه طراحی شده است. این شاخص تنها بر کارآفرینی پُررشد تمرکز نمی‌کند، بلکه ویژگی‌هایی از کارآفرینی را مدنظر قرار می‌دهد که بهره‌وری را بهبود می‌بخشند.

شاخص جهانی کارآفرینی (GEI) بر پایه مدل چارچوبی اکوسیستم طراحی شده است در این مدل مفهومی، اقداماتی که توسط افراد (یا بنگاه‌ها) در سطح فردی انجام می‌شود با چارچوب نهادی ترکیب می‌شود.

شاخص جهانی کارآفرینی ۲۰۱۸ برای ۱۳۷ کشور محاسبه شده و کشورها براساس امتیاز در این شاخص رتبه‌بندی شده‌اند. در این شاخص جهانی کارآفرینی ۲۰۱۸ ایالات متحده با امتیاز ۸۳.۶ در رتبه اول قرار دارد و پس از آن، سوئیس با امتیاز ۸۰.۴ در رتبه دوم قرار دارد. در واقع، در آمریکای شمالی، ایالات متحده رتبه اول و در اروپا، سوئیس رتبه اول را در شاخص کارآفرینی جهانی دارند.

در آسیا و اقیانویسه، استرالیا با رتبه جهانی ۵ دارای بهترین رتبه است و بنگلادش با رتبه ۱۳۴ دارای بدترین رتبه در این منطقه است. ایران نیز در شاخص جهانی کارآفرینی ۲۰۱۸، دارای رتبه جهانی ۷۲ با امتیاز ۲۶.۸ است. کشور چاد نیز با امتیاز ۹ دارای بدترین رتبه جهانی در این شاخص است.

شاخص جهانی کارآفرینی 2018

نظر بدهید