خلاصه تحلیل بازار بورس | هفته منتهی به ۱۳ دی

0
254

در پایان معاملات هفته منتهی به ۱۳ دی ماه ۹۶، شاخص کل بورس با ۱۹۷۰ کاهش نسبت به هفته قبل، به رقم ۹۵۹۲۹ واحد رسید. شاخص بازار اول با ۱۴۸۰ واحد کاهش به رقم ۴۸۰۷۰ واحد بالغ گردید و شاخص بازار دوم با ۲۳۶۴ واحد کاهش عدد ۲۰۶۶۸۳ واحد را تجربه کرد و به ترتیب با ۲.۱ درصد و ۱.۱ درصد کاهش نسبت به هفته قبل مواجه شدند. در ۵ روز کاری این هفته ، ارزش کل معاملات اوراق بهادار به ۱۵۶۳۴ میلیارد ریال بالغ شد که نسبت به هفته قبل ۱۷ درصد افزایش یافته است. در ضمن تعداد ۶۹۳۹ میلیون انواع اوراق بهادار در بیش از ۴۱۲ هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب ۳۳ درصد افزایش و ۱۲ درصد کاهش را نسبت به هفته گذشته تجربه کرد. این درحالی است که تعداد ۳۰ میلیون واحد از صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس تهران به ارزش کل بیش از ۳۰۶ میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفت و هر کدام به ترتیب با ۶۴ و ۶۳ درصد کاهش نسبت به هفته گذشته همراه شد.
بورس تهران در حالی معاملات هفته گذشته را با زیان ۲ درصدی به پایان برد که در این شرایط شاهد بازگشت پرقدرت معامله‌گران حقوقی بودیم. به این ترتیب در دومین هفته زمستان تغییر مالکیت قابل‌توجه بیش از ۳۱۵ میلیارد تومانی در مسیر حقیقی – حقوقی به ثبت رسید. تحول در نحوه گزارشگری شرکت‌ها در بازار سرمایه در کنار برخی عوامل غیراقتصادی از جمله ریسک‌های سیاسی، مهم‌ترین‌ عوامل ایجاد هیجان میان معامله‌گران بورسی بود. این امر در حالی عرضه‌های سنگین از سوی سهامداران خرد را به دنبال داشت که در مقابل حقوقی‌ها بازار با توجه به جذابیت قیمت‌ها و تداوم عوامل بنیادی، ورود قابل‌توجهی در سمت خرید داشتند. بر این اساس نه‌تنها بخش عمده‌ای از صف‌های فروش توسط این گروه جمع‌آوری شد، بلکه بیشترین تغییر مالکیت هفتگی به نفع این سهامداران در سال جاری نیز رقم خورد. بر این اساس جابه‌جایی‌‌های مزبور در تمامی روزهای هفته در مسیر حقیقی–حقوقی قرار داشت.
شاخص کل بورس

اولین روز از هفته گذشته به دنبال اجرای دستورالعمل جدید افشای اطلاعات، سهامداران شاهد حذف پیش‌بینی سود از روی سامانه TSETMC.COM بودند. به جای پیش‌بینی سود در سال جاری نیز سود سال قبل (یعنی مربوط به سال ۹۵) جایگزین شد. موضوعی که تا حد زیادی سهامداران را گمراه کرد. در ادامه اما مقام ناظر سود سال ۹۵ را از سامانه حذف کرد اما همچنان نبود پیش‌بینی درآمد هر سهم و نسبت قیمت بردرآمد برای بسیاری از سهامداران نگرانی‌هایی به وجود آورده بود.در ادامه سازمان بورس با اقدامی مناسب سعی کرد دستورالعمل جدید خود را با استانداردهای جهانی تطبیق دهد. شیوه افشای اطلاعات ناشران در بورس‌های معتبر دنیا بر اساس روش TTM است. سازمان بورس نیز از این روش مناسب پیروی و سود هر سهم شرکت‌ها را بر اساس این روش محاسبه و منتشر کرد. روش TTM گذشته‌نگر است و عقبه شرکت را مدنظر قرار می‌دهد، بر این اساس سودهای محقق شده در ۱۲ ماه قبل را مد نظر قرار می‌دهد. اعمال این روش می‌تواند تصویر واقعی‌تری از وضعیت شرکت را نشان دهد.

تحلیل هفتگی بورس جهانی
در سال جاری رویدادهای مختلف بر رفتار سرمایه گذاران در بازارهای مالی و مواد خام تاثیر خواهند گذاشت. سال گذشته میلادی شرایط بازارهای مختلف عموما مثبت بود اما درباره تداوم این وضعیت اطمینانی وجود ندارد البته بدین معنا نیست که رکود، اقتصاد جهان را تهدید می کند یا سرمایه گذاران دچار زیان های بزرگ خواهند شد.
در سال جاری میلادی، عواملی نظیر تحولات در شبه جزیره کره، روند مذاکرات مربوط به جدای انگلستان از اتحادیه اروپا و اصلاحات اقتصادی در چین، وضعیت شرکت های فناوری، انتخابات میان دوره ای کنگره در آمریکا، جنگ تجاری چین و آمریکا و سرنوشت جهانی شدن، برخی از عواملی هستند که بر رفتار سرمایه گذاران در بازارهای گوناگون تاثیر خواهند گذاشت.

به‌ترتیب نمودار شاخص کل و شاخص کل هم‌وزن
شاخص کل بورس

نظر بدهید