خلاصه تحلیل بازار بورس | هفته منتهی به ۴ بهمن

0
227

شاخص کل بورس ، در آخرین روز کاری هفته گذشته با رشد ۲۹۷ واحدی (معادل ۰.۳ درصد) در سطح ۹۹ هزار و ۵۲۲ واحدی قرار گرفت. به این ترتیب تنها ۴۹۸ واحد دیگر تا ۶ رقمی شدن شاخص فاصله است. رشد نماگر اصلی بازار سهام با اتکا به قیمت‌های جهانی و افزایش نرخ دلار رقم خورد. بر همین اساس دور از انتظار نیست که هفته آینده تحت تداوم روندها در این دوبازار باز‌هم فعالان تالار شیشه‌ای شاهد رشد شاخص سهام باشند. رشد نرخ دلار در کنار رکورد‌شکنی قیمت‌های نفت و مواد خام در بازارهای جهانی به احتمال زیاد باعث می‌شود که اکثر شرکت‌های مهم بازار سهام برای سال آینده وضعیت بهتری را شاهد باشند.

شاخص کل بورس با رشد ۰.۶ درصد و ثبت سومین هفته صعودی در سطح ۹۹ هزار و ۵۲۲ واحدی ایستاد. گزارش‌های مناسب ۹ ماهه و قیمت‌های مطلوب جهانی متانول و اوره (با وجود افت از سقف‌های پیشین) در کنار رشد اخیر نرخ دلار، رشد ۳.۹ درصدی شاخص صنعت محصولات شیمیایی را رقم زد. شناسایی سود در گروه‌های فلزی-معدنی کم‌نوسانی این نمادها را به دنبال داشت. اقبال حقیقی‌ها، تغییر مالکیت ۶۴ میلیارد تومانی به نفع حقیقی‌ها را در هفته اخیر رقم زد. روز پنج‌شنبه، با افت شاخص دلار به کف جدید ۳ ساله، فلز روی به سقف جدید ۱۰ ساله (۳۴۸۱ دلار/ تن) و سرب به بالاترین سطح از آگوست ۲۰۱۱ (۲۶۵۳ دلار/ تن) رسید و مس که در ۶۹۰۰ دلار معامله می‌شد به بالاتر از ۷۱۰۰ دلار بازگشت. احتمال کاهش ساخت‌و‌ساز چین با نزدیک شدن به پایان سال چینی می‌تواند در کوتاه‌مدت بر قیمت‌های جهانی فشار آورد.
شاخص کل بورس

هفته گذشته برای نخستین بار عملکرد شرکت‌ها در قالب جدید گزارش‌دهی روی سامانه «کدال» قرار گرفت. بر این اساس شرکت‌ها به جای ارائه پیش‌بینی از عملکرد آتی خود تنها به ارائه عملکرد فصل پاییز اکتفا کردند و به همراه ارائه عمکرد واقعی، گزارش‌های در ظاهر تفسیری نیز در ضمیمه به بورس ارائه شد. در یک گام مثبت سازمان بورس طی هفته‌های اخیر اقدام به حذف «پیش‌بینی سود» کرده بود. حذف پیش‌بینی سود بی‌شک اقدام مناسبی در جهت افزایش کارآیی بورس است اما اثر این گام مثبت مانند دیگر اقدام‌های اصلاحی در گذر زمان مشاهده خواهد شد. انتقادهای بسیاری نسبت به حذف پیش‌بینی سود در فضای بورس به وجود آمده است. برخی این موضوع را یک اقدام کاملا اشتباه می‌دانند و همچنان بر این موضوع اصرار دارند که باید بار دیگر گزارش‌های پیش‌بینی سود از سوی شرکت‌ها منتشر شود.به نظر می‌رسد فعالان بازار دچار خطای دید شده‌اند و از این موضوع غافل هستند که ارائه گزارش از سوی شرکت‌ها مشکل اصلی است. در این میان پیش‌بینی سود تنها با ارائه اطلاعات غلط این مشکلات بنیادی را مخفی کرده بود و عمده فعالان بازار از آن غافل بودند.باید قبول کرد که گزارش‌های تفسیری کنونی جلوه واقعی گزارش‌دهی شرکت‌ها در سال‌های گذشته بوده است. در این مدت تا حدی توجه به پیش‌بینی سود شرکت‌ها جلب شده بود که هیچ‌کس به این موضوع توجه نمی‌کرد.

تحلیل هفتگی بورس جهانی
نشست مجمع جهانی اقتصاد، روز سه شنبه آغاز و جمعه به پایان رسید. سخنان دولت آمریکا نشان می‌دهد در سال جاری میلادی بر شدت تنش های تجاری بین آمریکا و دیگر کشورها به ویژه چین افزوده خواهد. موضوع نگران کننده دیگر، ابهام آفرینی‌هایی است که در نشست امسال از سوی ترامپ و وزرای دارایی و بازرگانی دولت او در حوزه سیاست‌های پولی و ارزش دلار صورت گرفته است.

نکته مهم درباره چشم انداز بازار فلزات پایه، احتمال بالای کاهش شاخص دلار در ماه های آینده است.

به‌ترتیب نمودار شاخص کل و شاخص کل هم وزن
شاخص کل بورس

نظر بدهید