خلاصه تحلیل بازار بورس | هفته منتهی به ۲۳ اسفند

0
1294

? در پایان معاملات هفته منتهی ۲۴ اسفند ماه ۹۶، شاخص کل بورس با ۱۳۳۴ واحد کاهش نسبت به هفته قبل، به رقم ۹۵۵۲۶ واحد رسید. شاخص بازار اول با ۱۲۷۵ واحد کاهش به رقم ۶۷۴۳۴ واحد بالغ گردید و شاخص بازار دوم با ۱۱۲۷ واحد کاهش عدد ۲۰۵۶۳۰ واحد را تجربه کرد و به این ترتیب شاخص بازار اول با ۱.۹ درصد کاهش و ۰.۵ درصد کاهش نسبت به هفته قبل مواجه شدند. در ۵ روز کاری این هفته، ارزش کل معاملات اوراق بهادار به ۲۰۹۶۵ میلیارد ریال بالغ شد که نسبت به هفته قبل ۴۵ درصد افزایش یافته است. در ضمن تعداد ۱۲۵۸۴ میلیون انواع اوراق بهادار در بیش از ۴۱۴ هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب ۹۷ درصد افزایش و ۱۴ درصد کاهش را نسبت به هفته گذشته تجربه کردند. این درحالی است که تعداد ۷۱ میلیون واحد از صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس تهران به ارزش کل بیش از ۷۱۶ میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب با ۲۹ درصد و ۳۱ درصد کاهش نسبت به هفته گذشته همراه شدند.

? شاخص کل بورس با افت هفتگی ۱.۴ درصدی با ثبت چهارمین هفته نزولی در سطح ۹۵ هزار و ۵۲۶ واحدی ایستاد. با وجود روند کم‌نوسان شاخص در کانال ۹۶ هزار واحدی، اما بازگشایی نماد بانک صادرات (وبصادر) و بانک پارسیان (وپارس) با تعدیل منفی و شناسایی زیان افت ۷۸۸ واحدی شاخص را روز چهارشنبه رقم زد. روز جمعه افت شاخص دلار با تنش‌های داخلی واشنگتن تا حدی از قیمت جهانی فلزات حمایت کرد. اما ریسک‌های جنگ تجاری فشار را بر قیمت جهانی کالاها حفظ کرده است. با وجود احتمال بازگشایی نمادهای متوقف، پایان زمان تسویه فروش در سال جاری می‌تواند فشار بر شاخص را کاهش دهد. همچنان سطوح مناسب قیمت‌های جهانی کالاها و رشد مجدد دلار در کنار شناسایی فرصت خرید و حمایت حقوقی‌ها، تغییر مالکیت (۸۸.۸ میلیارد تومانی) به نفع حقوقی‌ها برای هفتمین هفته متوالی را رقم زد.
شاخص کل بورس

? بر این اساس در جریان معاملات روز چهارشنبه نماد معاملاتی بانک صادرات پس از توقفی ۲۰ ماهه به چرخه معاملات بورس بازگشت. این امر که با افت ۵۰ درصدی قیمت هر سهم «وبصادر» رخ داد، بازگشایی نماد در قیمت ۵۰ تومان را رقم زد و در نهایت کاهش ۲ هزار و ۸۹۰ میلیارد تومانی ارزش بازار این نماد را در پی داشت. در این راستا گروه مالی سپهر صادرات به‌عنوان سهامدار ۲.۳۶ درصدی «وبصادر» به حمایت برخاست و خرید حدود ۸۱ میلیون سهم این بانک را به ثبت رساند. این امر سبب شد تا قیمت سهام مزبور تا حدود ۵۲ تومان نیز افزایش پیدا کند. در نهایت خالص خرید حقوقی‌ها در نماد بانک صادرات به بیش از یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان رسید. همچنین در این روز بانک پارسیان پس از توقفی ۱۶ ماهه، معاملات خود را از سر گرفت. این نماد نیز با افتی ۱۰ درصدی در قیمت ۱۰۳۴ ریال بازگشایی شد. در این نماد نیز دو حقوقی شرکت به حمایت از سهم پرداخته و مانع از افت بیشتر قیمتی در این سهم شدند. جمع‌آوری ۱۴ میلیون سهم توسط شرکت سرمایه‌گذاری پویا و خرید ۱۲ میلیون سهم توسط شرکت سرمایه‌گذاری تدبیر از جمله این حمایت‌ها بود.

? بورس ۹۶ با تمامی پستی و بلندی‌های آن در آخرین روزهای خود به سر می‌برد. مطابق با سال‌های گذشته، سال ۹۶ نیز با خاطرات تلخ و شیرین بسیاری برای بازیگران و بازارگردانان بازار سهام همراه بود. ۹۶ مصادف بود با ۵۰ سالگی بورس تهران؛ اما همچنان این بازار به اندازه نیم‌قرنی که از عمر آن می‌گذرد پخته و کارآ نیست. شاخص کل بورس در سال ۹۶ با سقف‌شکنی رکورد جدیدی را به ثبت رساند و گرچه نتوانست به ۶ رقمی شدن خود جامه عمل بپوشاند اما توانست تا مرز این سطح روانی (۱۰۰ هزار واحد) رشد کند. به هیچ‌عنوان بازدهی صنایع مختلف در ۱۲ ماه گذشته یکسان و حتی نزدیک نبوده است. در یک طرف صنایع کالایی با ثبت بازدهی‌های قابل توجه برای سهامداران را شاهد هستیم و در سوی دیگر به ندرت نمادی از صنایع دیگر باید پیدا کرد که سهامداران خود را خشنود ساخته باشد.

• معاملات بورس تهران در سال ۹۷، طی هفته آینده آغاز می‌شود. سال ۹۷ به‌طور قطع سال عدم قطعیت‌ها است. هر یک از متغیرهای اثرگذار مانند بازار جهانی، نرخ دلار، نرخ سود بانکی و نرخ تورم با اما و اگرهای بسیاری همراه هستند که می‌تواند مسیرهای متفاوتی را برای سهام رقم بزند. با این حال برآیند انتظارات کارشناسان رونق دوباره معاملات بورس در آینده‌ای نزدیک با اهداف کارشناسی قابل توجهی برای شاخص سهام در سال ۹۷ است. مهم‌ترین نکته در سال ۹۷ به تردید درخصوص آینده برجام بازمی‌گردد. رفتار ترامپ حاکی از این موضوع است که رئیس‌جمهور آمریکا از تمام تلاش خود برای خروج از برجام استفاده خواهد کرد. البته سیاست‌های ترامپ می‌تواند همچنان در ادامه گذشته تنها وجهه فشار بر کشور را داشته باشد اما رصد تصمیمات وی در این خصوص حاکی از قصد او برای خروج از برجام در ماه‌های آینده است. اثر تصمیم ترامپ بر بورس تهران قابل توجه خواهد بود. تردیدهای سیاسی در سال ۹۷ کاملا فضای اقتصادی کشور را تحت تاثیر قرار خواهد داد. فشار سیاسی همراه با وضعیت نظام بانکی می‌تواند به التهاب سایر بازارها مانند ارز منتج شود. با این حال اگر انتظار رشد نرخ دلار در ماه‌های آینده نیز وجود داشته باشد همچنان نمادهای بورسی جذابی را می‌توان برای سرمایه‌گذاری انتخاب کرد. بهار ۹۷ با اثرپذیری از آینده برجام، رویه قیمت‌ها در بازار جهانی و همچنین رویه متغیرهای داخلی اقتصاد می‌تواند فضا را برای کل سال مشخص کند. سرمایه‌گذاران با انتخاب استراتژی مناسب می‌توانند مسیر مناسب سرمایه‌گذاری را در بازار سهام انتخاب کنند و به این ترتیب خود را حتی در برابر بحران‌های آتی اقتصاد کشور بیمه کنند. بر این اساس همچنان سهام می‌تواند به‌عنوان بازار جذاب‌ میان فعالان اقتصادی کشور مطرح باشد.

تحلیل هفتگی بورس جهانی

? هفته گذشته بازارهای مالی و مواد خام تا روز پنجشنبه عموماً تحت تاثیر تصمیم ترامپ درباره اعمال تعرفه بر واردات فولاد و آلومینیوم قرار داشتند. ترامپ در مسیر حمایت از صنایع داخلی اعلام کرده بر واردات فولاد تعرفه ۲۵ درصدی و بر واردات آلومینیوم تعرفه ۱۰ درصدی اعمال خواهد شد. اقدام او که با واکنش شدید شرکای تجاری بزرگ آمریکا به ویژه چین و اتحادیه اروپا مواجه شده از ریسک پذیری سرمایه گذاران کاسته و به ویژه نگرانی هایی درباره بروز جنگ تجاری بین آمریکا و چین به وجود آمده است.

? عامل رونق بازارها در روز جمعه، انتشار گزارش مثبت از بازار کار آمریکا بود. هفته پیش دو گزارش از بازار کار این کشور منتشر شد که حاوی داده‌های امید بخش بود و نشان داد شرایط در بازار کار خوب است. البته وضعیت سطح دستمزدها رضایت بخش نبوده است.

به ترتیب نمودار شاخص کل و شاخص کل هم‌وزن
شاخص کل بورس

نظر بدهید