خلاصه تحلیل بازار بورس | هفته منتهی به ۲۶ اردیبهشت

0
1652

در پایان معاملات هفته منتهی ۲۶ اردیبهشت ماه ۹۷ ، شاخص کل بورس با ۱۲۴۹ واحد افزایش نسبت به هفته قبل، به رقم ۹۴۹۴۰ واحد رسید. شاخص بازار اول با ۹۱۷ واحد افزایش به رقم ۶۷۶۱۴ واحد بالغ گردید و شاخص بازار دوم با ۲۵۰۱ واحد افزایش عدد ۲۱۲۸۳۲ واحد را تجربه کرد و به این ترتیب شاخص بازار اول با ۱.۳۷۵ درصد افزایش و شاخص بازار دوم با ۱.۱۹ درصد افزایش نسبت به هفته قبل مواجه شدند. در ۵ روز کاری این هفته، ارزش کل معاملات اوراق بهادار به ۱۷۹۹۴ میلیارد ریال بالغ شد که نسبت به هفته قبل ۲۳ درصد افزایش یافته است. در ضمن تعداد ۷۵۴۴ میلیون انواع اوراق بهادار در بیش از ۲۷۳ هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب ۳۴ درصد و ۱۶ درصد افزایش را نسبت به هفته گذشته تجربه کردند. این درحالی است که تعداد ۸۰ میلیون واحد از صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس تهران به ارزش کل بیش از ۸۱۹ میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب با ۲۷ درصد و ۲۷ درصد کاهش نسبت به هفته گذشته همراه شدند.

شاخص کل بورس با رشد ۱.۳ درصدی، بیشترین رشد را در ۱۶ هفته اخیر ثبت کرد. در شرایط کم‌نوسانی گروه‌های بزرگ‌تر حرکت معامله‌گران به سمت نمادهای کوچک‌تر رشد ۳.۸ درصدی شاخص کل هم‌وزن (اثرگذاری یکسان بر نمادها) را رقم زد؛ رسیدن شاخص صنعت انبوه‌سازی به کف تیر ۹۵ و رشد ۲۹.۵ درصدی قیمت مسکن با وجود تداوم رکود تقاضا از گروه انبوه‌سازی، همچنین با وجود تداوم مازاد عرضه در کنار تردیدها نسبت به امکان صادرات به عراق، سیمانی‌ها و کاشی و سرامیک با رشد همراه شدند. علاوه بر این با وجود رشد مقطعی خودرویی‌ها، ریسک برجام و رشد بهای تمام‌شده، رشد این نمادها را ناپایدار کرد. لمس سقف ۸۰ دلاری برنت از پالایشی‌ها، شفاف‌تر شدن بازار ارز با حمایت از صنایع صادرات‌محور، ارزندگی سهام پس از افت‌های اخیر و چشم‌انداز رشد سود اسمی شرکت‌ها با دورنمای افزایش نرخ تورم می‌توانند از بورس حمایت کنند.
شاخص کل بورس

شاخص کل بورس تهران در هفته گذشته رشد ۱.۳ درصدی را تجربه کرد. به نظر می‌رسد معامله‌گران تا حدود زیادی از لاک احتیاط خارج شده‌اند. همان‌طور که در ماه‌های اخیر عامل سیاسی سد بزرگی سر راه رشد قیمتی سهام ایجاد کرده بود در شرایط کنونی امید سیاسی با وجود خروج یک‌طرفه ایالات متحده آمریکا از برجام تا حدودی دلگرمی را میان فعالان بازار سهام نگه داشته است. البته از نظر بسیاری از کارشناسان همچنان نمی‌توان به توان بالای اروپا و چین برای مقابله با بازگشت تحریم‌های آمریکا بر اقتصاد ایران امیدوار بود با این حال موج امید از عدم انزوای ایران در جامعه بین‌الملل برخلاف سال‌های نه‌چندان دور (دولت نهم و دهم) اثرات مثبت خود را در رفتار معامله‌گران سهام گذاشته است. صنایع مختلف بورسی از ابتدای سال تاکنون نوسانات متفاوتی را تجربه کرده‌اند. این نوسانات به خصوص در هفته‌ گذشته و پس از کاهش نسبی تلاطم سیاسی به وضوح مشاهده شد. به نظر می‌رسد معامله‌گران به پیشواز انتظارات آتی خود می‌روند و استدلال خریداران سهام در برخی از صنایع موید این موضوع است.

در شرایط کنونی و در حالی‌که به ماه پایانی بهار ۹۷ نزدیک می‌شویم، نشانه‌ها از تکرار رویه سال گذشته بورس حکایت دارد. گرچه فشار تحریمی آمریکا عامل منفی برای سهام محسوب می‌شود اما در این فضا وضعیت بنیادی بسیاری از نمادها امکان جذب نقدینگی را فراهم می‌کند. در این میان نگاهی به وضعیت سهام گروه‌های کالایی در بهار سال جاری یک نکته مهم را در‌بر‌دارد. برخلاف سال گذشته که صنایع کالایی مانند فلزات اساسی و کانه‌های فلزی در فصل نخست ۹۶ به دنبال افت نسبی فلزات در بازار جهانی مسیر نزولی را تجربه کردند، از ابتدای سال تاکنون این صنایع حتی رشدهای هرچند اندکی را نیز به ثبت رسانده‌اند. بر این اساس گرچه چرخش نقدینگی در صنایع کوچک‌تر عامل فشار بر دیگر گروه‌های رقیب بوده، اما حمایت عوامل بنیادی از سهام کاملا مشهود است. در سال‌جاری نیز مطابق با سال گذشته نرخ دلار به‌عنوان یکی از عوامل حمایتی از سهام به‌شمار می‌رود. در شرایط کنونی نیز نرخ دلار ۴۲۰۰ تومانی برای جذابیت سهام کافی است اما نکته قابل توجه سرانجام سیاست ارزی کنونی است که از نظر کارشناسان اقتصادی چندان نمی‌تواند پایدار باشد. بر این اساس رصد تحولات ارز می‌تواند این موضوع را تایید کند. نکته دوم به انتظارات تورمی بازمی‌گردد که اخبار از بازار بعضا به پیشواز قیمتی کالاها از انتظارات آتی حکایت دارد، گرچه انعکاس این موضوع در صورت‌های مالی شرکت‌ها با توجه به نرخ‌ گذاری دولتی با تاخیر همراه است. در این میان از مواردی که می‌تواند سدی در برابر قیمت سهام باشد تصمیمات عجولانه سیاست‌گذار مانند بالا بردن نرخ سود به منظور سرکوب جولان نقدینگی است.

تحلیل هفتگی بورس جهانی

در هفته‌های اخیر نوسان قیمت فلزات پایه بزرگ بوده و حرکت قیمت‌ها برای تمام این فلزات در یک جهت نبوده است. از ابتدای امسال درباره کاهش نرخ رشد اقتصاد چین که بزرگترین مصرف کننده فلزات پایه در جهان است نگرانی هایی وجود داشته و در هفته‌های اخیر احتمال بروز جنگ تجاری بین این کشور و آمریکا بر نگرانی‌ها افزوده است.

نمودار شاخص کل و شاخص کل هم وزن
شاخص کل بورس

نظر بدهید