خلاصه تحلیل بازار بورس | هفته منتهی به ۶ دی

0
329

• در پایان معاملات هفته منتهی به ۶ دی ماه ۹۶، شاخص کل بورس با ۲۳۹۱ واحد افزایش نسبت به هفته قبل، به رقم ۹۷۸۹۹ واحد رسید. شاخص بازار اول با ۱۴۳۲ واحد افزایش به رقم ۶۹۵۵۰ واحد بالغ گردید و شاخص بازار دوم با ۶۴۹۵ واحد افزایش عدد ۲۰۸۴۲۱ واحد را تجربه کرد و به ترتیب با ۲.۱ درصد و ۳.۲ درصد افزایش نسبت به هفته قبل مواجه شدند. در ۵ روز کاری این هفته، ارزش کل معاملات اوراق بهادار به ۱۳۳۶۶ میلیارد ریال بالغ شد که نسبت به هفته قبل ۱۴.۱ درصد کاهش یافته است. در ضمن تعداد ۵۲۱۹ میلیون انواع اوراق بهادار در بیش از ۴۷۰ هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب ۲۶ درصد و ۱۴ درصد کاهش را نسبت به هفته گذشته تجربه کرد. این درحالی است که تعداد ۸۳ میلیون واحد از صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس تهران به ارزش کل بیش از ۸۳۷ میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفت و هر کدام به ترتیب با ۱۳۱ و ۱۲۹ درصد افزایش نسبت به هفته گذشته همراه شد.
• شاخص کل بورس با رشد ۲.۵ درصدی، سومین هفته صعودی را ثبت کرد. با وجود رشد شاخص تا سقف ۹۸ هزار و ۳۵۸ واحدی و رشد ارزش معاملات تا سطح ۲۶۵ میلیارد تومان (نسبت به میانگین ۱۹۶ میلیارد تومانی در آذر) در روز دوشنبه، در ادامه شناسایی سود میان معامله‌گران فضای احتیاطی را رقم زد. با تشدید احتیاط حرکت به سمت تک‌نمادها و نمادهای کوچک‌تر را شاهد بودیم. اما همچنان گزارش‌های مناسب به‌ویژه در فلزی-معدنی‌ها و لمس سقف ۴ ‌ساله قیمت مس (۷۳۱۲ دلار) و آلومینیوم (۲۲۸۳ دلار) با چشم‌انداز فراتر رفتن تقاضا از عرضه با حرکت به سمت تکنولوژی‌های سبزتر و چشم‌انداز رشد اقتصادی و رشد تقاضای چین می‌تواند تقابل میان خریداران و فروشندگان نمادهای فلزی-معدنی، همچنین لمس ۶۷ دلار نفت برنت و عبور WTI از ۶۰ دلار روز جمعه در کنار تداوم رشد نرخ ارز مبادله‌ای، اقبال به پالایشی‌ها را رقم بزند.
• بورس تهران از امروز وارد فصل جدیدی از ارائه گزارش‌دهی از سوی شرکت‌ها می‌شود. بنا به دستورالعمل جدید سازمان بورس ارائه مستقیم پیش‌بینی درآمد از سوی شرکت‌ها در سامانه «کدال» حذف شده و گزارش تفسیری مدیریت جایگزین این پیش‌بینی درآمدها می‌شود. این دستورالعمل نظرات مخالف و موافق زیادی را به دنبال داشته است. برخی از نقدهای هوشمندانه به نگرانی از باز شدن فضا برای عده‌ای در ظاهر تحلیلگر و افزایش رانت اطلاعاتی اشاره می‌کنند. حامیان این دستورالعمل نیز این گام را گامی مثبت برای افزایش کارآیی بورس تهران می‌دانند و با وجود ریسک‌های موجود امکان تعمیق فضای تحلیلی معاملات بورس را نتیجه این اقدام مثبت مدیران سازمان می‌دانند.
شاخص کل بورس• حذف پیش‌بینی درآمد از لیست الزامات منتشره از سوی ناشر نیز گرچه در نگاه اول ریسکی برای فعالان بازار محسوب می‌شود اما در اصل با حذف دخالت‌های بی‌جا در تصمیم‌گیری سرمایه‌گذاران به تدریج افزایش کارآیی بازار را به دنبال خواهد داشت. باید به این موضوع نیز توجه کرد که گزارش کامل مدیران شرکت به‌صورت فصلی جایگزین پیش‌بینی درآمد سهم می‌شود. بر این اساس اگر واقعا مفاد دستورالعمل سازمان در ارائه این گزارش ارائه شود اطلاعاتی بیش از آنچه پیش‌بینی درآمد در اختیار بازار قرار می‌داد گزارش مدیران شرکت ارائه خواهد داد. در این میان تنها یک عدد پیش‌بینی درآمد که برای معامله‌گران حرفه‌ای بازار هیچ زمان پشتوانه قدرتمندی نبوده است و از سمت دیگر مبنای اشتباهی برای سرمایه‌گذاری بوده است از این لیست حذف خواهد شد.

تحلیل هفتگی بورس جهانی
• سال ۲۰۱۷ بانک مرکزی آمریکا ۳ بار نرخ بهره را بالا برده و قصد دارد سال آینده نیز برنامه محدود کردن سیاست های حمایتی پوای را ادامه دهد. با آنکه افزاهیش نرخ های بهره باید به رشد ارزش دلار منجر شود اما از آنجا که ارزش دلار در برابر ارزهای معتبر دیگر نظیر یورو، پوند و ین سنجیده می شود اگر ارزش این ارزها تقویت شود ارزش دلار در برابر آنها کاهش می یابد.
• با توجه به وضعیت مطلوب اقتصاد آمریکا در سال جاری میلادی، تحلیلگران انتظار دارند سال آینده حداقل ۳ بار نرخ های بهره در این کشور بالا برده شود. اگر شرکت ها بر حجم سرمایه گذاری های خود بیافزایند حتی امکان دارد ۴ بار نرخ های بهره بالا برده شود.

به‌ترتیب نمودار شاخص کل و شاخص کل هم‌وزن
@monitoreconomy_ir-stock-weekly-9610

نظر بدهید