گزارش بورس شنبه ۲ دی | جهش شاخص کل بورس

0
295

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده

شاخص کل بورسشاخص کل بورس

بررسی تحلیلی بورس | جهش شاخص کل بورس

ناظراقتصاد: شاخص کل بورس با افزایش ۱۳۰۷ واحدی به ۹۶.۸۱۶ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۳.۰۶۶ میلیارد ریال (۹۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۹۷۵ میلیارد ریال (تقریبا ۳۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۲.۸۴۱ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت فولاد مبارکه اصفهان با ۲۰۰ واحد، ملی صنایع مس ایران با ۱۷۵ پتروشیمی خارک با ۱۳۵ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت پتروشیمی فناوران با ۱۱، گروه مپنا با ۱۰ واحد و بانک ملت با ۸ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۳۰۶ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۱ میلیاردو ۱۷۶ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۷۰ هزار و ۵۱۳ نوبت داد و ستد بود.
امروز ارزش معاملات، ۱۵۰۰ درصد بالاتر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع صعودی بود و در طی ساعات معاملات ۸۵ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۴۲ نماد بورسی، امروز ۲۸۹ نماد (معادل ۸۵% تعدادی و معادل ۹۲ % از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و درنهایت تعداد ۱۶۴ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۰۷ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۱۸ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز صنعت فلزات اساسی با ۶۳۷، فرآورده های نفتی با ۴۱۱ و استخراج کانه های فلزی با ۲۱۹ میلیارد ریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند.(سه گروه برترمعاملات امروز بودند).
امروز بورس تهران درحالی شاهد معاملاتی پرحجم در گروه فلزات اساسی و معدنی‌ها و همچنین پالایشی‌ها بود که رشد قیمت جهانی کالایی‌ها و عبور مس از مرز ۷ هزار دلار در هر تن باعث شد، تا خوش‌بینی‌هایی نسبت به چشم‌انداز بازار کالاهای اساسی در سال ۲۰۱۸ میلیارد پدیدار شود، هر چند که حجم تقاضا در سایر کالاهای اساسی طبق روال هر سال در ژانویه روندی ثابت و بدون اتکاست. امروز در گروه خودرویی‌ها نیز همسو با تحرک معامله‌گران اغلب حقیقی، الگوهای تکنیکالی حاکی از پایان اصلاح قیمتی را در پی داشت. امروز همچنین آگهی عرضه اولیه سهام شرکت عطرین نخ قم برای فردا یکشنبه ۳ دی‌ماه از طریق بازار دوم فرابورس براساس روش ثبت سفارش منتشر شد. امروز در بازار ۲ بورس تهران که به معاملات درون‌گروهی سهامدار عمده اختصاص دارد ۳۰۵ میلیون سهم توسعه معادن و فلزات به ارزش کمتر از ۵۶ میلیارد تومان با معاملات انتقالی میان سهامداران عمده همراه بود.

نظر بدهید