گزارش بورس یک‌شنبه ۳ دی | رشد شاخص کل بورس

0
199

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
شاخص کل بورسشاخص کل بورس

بررسی تحلیلی بورس | جهش شاخص کل بورس

ناظراقتصاد: شاخص کل بورس با افزایش ۷۱۳ واحدی به۹۷.۵۲۹ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۲.۵۳۱ میلیاردریال (۶۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۱.۱۸۹ میلیارد ریال (تقریبا ۴۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۲.۷۲۰ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس با ۷۸ واحد، پالایش نفت تهران با ۷۳ و پالایش نفت اصفهان با ۶۶ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت مخابرات ایران با ۱۳، ارتباطات سیار ایران با ۱۲ واحد و سرمایه گذاری خارزمی با ۱۲واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۲۵۳ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۹۶۶ میلیون و ۹۸۱ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۷۰ هزار و ۲۹ نوبت داد و ستد بود.
امروز ارزش معاملات، ۸ درصد پایین‌تر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع صعودی بود و در طی ساعات معاملات ۸۴ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۴۲ نماد بورسی، امروز ۲۸۸ نماد (معادل ۸۴% تعدادی و معادل ۹۲ % از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و درنهایت تعداد ۱۲۸ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۳۹ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۲۱ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز صنعت فرآورده‌های نفتی با ۴۴۰، فلزات اساسی با ۲۶۷ و خودرو و ساخت قطعات با ۲۲۱ میلیارد ریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند.(سه گروه برترمعاملات امروز بودند).
امروز بورس تهران در حالی شاهد ثبت رکورد جدید دیگری برای شاخص کل خود بود که با وجود تداوم عرضه تدریجی سهام از سوی حقوقی‌ها اما امروز گروه پالایشی‌ شاهد اقبال خریداران حقیقی بود. تداوم رکود در اقتصاد و تلاش بنگاه‌های اقتصادی جذب منابع از روش‌های مختلف باعث شده تا حسن شهرت بازار سرمایه در مواجهه با پذیرش شرکت‌های خصوصی که تا پیش از ورود به بازار از سیستم حسابداری قابل اتکایی برخوردار نبوده‌اند و یا روش‌هایی برای فرار مالیاتی را برگزیده بوده‌اند، دچار تهدید شود. با این همه سطح هوشیاری در بازار سهام از سوی فعالان این بازار باعث شده تا نظارت بر بازار و مسئولیت پذیری اجتماعی بر دوش فعالان و بازیگران خرد این بازار قرار گیرد. این در حالی است که اصلاح ساختار بازار سرمایه همواره احساس می‌شود.

نظر بدهید