گزارش بورس سه‌شنبه ۵ دی | عقبگرد شاخص کل بورس

0
280

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
شاخص کل بورس
شاخص کل بورس

بررسی تحلیلی بورس | عقبگرد شاخص کل بورس

ناظراقتصاد: شاخص کل بورس با کاهش ۲۰۷ واحدی به ۹۸.۱۵۱ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۲،۶۱۷ میلیاردریال (۲۷۱ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۱،۷۲۱ میلیارد ریال (تقریبا ۹۸۴ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۴،۳۳۹ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس با ۳۲۷ واحد، سرمایه گذاری نفت و گاز پتروشیمی تامین با ۱۰۶ و سرمایه‌گذ‌اری غدیر با ۲۰ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت ملی صنایع مس ایران با ۱۰۴، توسعه معادن و فلزات با ۶۴ واحد و پالایش نفت بندرعباس با ۶۰واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۴۳۴ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۱ میلیاردو ۵۰ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۱۲۳ هزار نوبت داد و ستد بود.
امروز ارزش معاملات، ۱۴ درصد پایین‌تر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع نزولی بود و در طی ساعات معاملات ۸۵ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۴۲ نماد بورسی، امروز ۲۸۶ نماد (معادل۸۴% تعدادی و معادل ۹۲ % از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت ودرنهایت تعداد ۸۴ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۹۲ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۱۰ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز صنعت محصولات شیمیایی با ۴۳۱، فعالیت جنبی مرتبط با واسطه‌گری مالی با ۲۷۳ و فلزات اساسی با ۲۵۲ میلیارد ریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند.(سه گروه برترمعاملات امروز بودند).
امروز بازار بورس تهران، پس از چندین روز صعود، روند نزولی داشت و شاهد افت ۲۰۷ واحدی شاخص کل بودیم. همچنین شاخص هم وزن نیز با افت ۵۸ واحدی از کانال ۱۸هزار فاصله گرفت و در پله ۱۷هزار و ۹۳۴ واحد به کار خود پایان داد. در تالار شیشه‌ای امروز شاهد افت محسوس حجم و ارزش معاملات بودیم چرا که در طی جلسه معاملاتی، ۱میلیارد و ۵۰میلیون برگه سهم به ارزش ۲۶۲۴ میلیارد دادوستد شد که نسبت به روز گذشته کاهش قابل ملاحظه ای دارد. در این بین بیشترین تاثیر مثبت را گروه محصولات شیمیایی و محصولات دارویی که تاحدی این چند وقت از رشد بازار جا مانده بودند، بر بازار گذاشتند. همچنین بیشترین تاثیر مثبت را نمادهای فارس، تاپیکو، فملی و ومعادن بر شاخص داشتند. اما در سوی دیگر بازار گروه‌های پیشروی روزهای گذشته یعنی فرآورده های نفتی و فلزات اساسی بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص اعمال کردند در نتیجه بیشترین تاثیر منفی را نمادهای شبهرن ، فرآور و غاذر بر شاخص داشتند.

نظر بدهید