گزارش بورس چهارشنبه ۶ دی | عقبگرد دوباره شاخص کل بورس

0
317

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمدهوضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمدهشاخص کل بورس

بررسی تحلیلی بورس | عقبگرد شاخص کل بورس

ناظراقتصاد: شاخص کل بورس با کاهش ۲۵۳ واحدی به ۹۷،۸۹۹ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۱،۸۳۴ میلیاردریال (۶۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۱،۸۱۱ میلیارد ریال (تقریبا ۱۰۸۵ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۲،۴۹۹ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه صنایع پتروشیمی خلیج فارس با ۱۷۳ واحد، پتروشیمی فجر با ۲۳ و گروه مپنا با ۱۷ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه فولاد مبارکه اصفهان با ۷۳، معدنی و صنعتی چادرملو با ۵۴ واحد و نفت و گاز و پتروشیمی تأمین با ۵۲ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران بیش از ۱۸۳ میلیارد تومان نمایش داده شد که ناشی از دست به دست شدن بیش از ۸۸۷ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۱۱۶ هزار و ۴۲۲ نوبت داد و ستد بود.
امروز ارزش معاملات، ۲۳ درصد پایین‌تر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع نزولی بود و در طی ساعات معاملات ۸۵ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۴۲ نماد بورسی، امروز ۲۸۷ نماد (معادل۸۴% تعدادی و معادل ۹۲ % از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و درنهایت تعداد ۹۷ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۷۴ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۱۶ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز صنعت فعالیت های جنبی مرتبط با واسطه گری مالی با ۲۹۹، فلزات اساسی با ۲۶۶ و محصولات شیمیایی با ۱۶۹ میلیارد ریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند.(سه گروه برترمعاملات امروز بودند).
معامله‌گران بورس تهران امروز در حالی نظاره‌گر معاملات متعادل در نمادهای معاملاتی بودند که استراتژی شناسایی سود و اصلاح پرتفوی از سوی معامله‌گران حقیقی باعث شد، تا امروز عرضه بر تقاضای سهام در اغلب نمادهای پیش‌رو غالب باشد. شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران (تدپیکس) در پایان معاملات امروز چهارشنبه ۶ دی ماه ۹۶ با کاهش ۲۵۳ واحدی روی رقم ۹۷ هزار و ۸۹۹ واحد ایستاد. شاخص کل هم ‌وزن اما با کاهش ۵۴ واحدی عدد ۱۷ هزار و ۸۸۰ واحد را به نمایش گذاشت. شاخص بازار اول اما در حالی با کاهش ۳۷۴ واحدی به رقم ۶۹ هزار و ۵۵۰ واحد دست یافت که شاخص بازار دوم با افزایش ۴۸۳ واحدی عدد ۲۰۸ هزار و ۴۲۰ واحد را به نمایش گذاشت. امروز همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) نیز با کاهش ۱۴ واحدی روی رقم یک هزار و ۸۲ واحد ایستاد. بر این اساس، امروز بازار سهام در حالی شاهد معاملاتی متعادل در اغلب نمادهای معاملاتی و به نسبت کم‌حجم‌تر از روزهای گذشته بود که تلاش برای شناسایی بازدهی و اصلاح پرتفوی از سوی معامله‌گران اغلب حقیقی باعث شد، تا عرضه بر تقاضای سهام در گروه‌های پیش‌رو و شاخص‌ساز بازار هویدا شود.

نظر بدهید