گزارش بورس شنبه ۹ دی | عقبگرد دوباره شاخص کل بورس

0
288

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
شاخص کل بورسشاخص کل بورس

بررسی تحلیلی بورس | عقبگرد شاخص کل بورس

ناظراقتصاد: شاخص کل بورس با کاهش ۶۸۷ واحدی به۹۷.۲۱۱ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۲.۵۲۰ میلیاردریال (۳۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۱.۳۹۸ میلیارد ریال (تقریبا ۱.۰۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۲.۶۱۸ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت ملی صنایع مس ایران با ۵۷ واحد، شرکت ارتباطات سیار ایران با ۳۱ و نفت سپاهان با ۲۲ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت فولاد مبارکه اصفهان با ۷۱، سرمایه گذاری غدیر با ۴۵ واحد و پالایش نفت اصفهان با ۴۳واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۲۵۲ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۱ میلیاردو ۱۲۴ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۹۹ هزار و ۵۵۹ نوبت داد و ستد بود.
امروز ارزش معاملات، ۴۴ درصد بالاتر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع نزولی بود و در طی ساعات معاملات ۸۵ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۴۲ نماد بورسی، امروز ۲۹۷ نماد (معادل ۸۷% تعدادی و معادل ۹۰ % از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و درنهایت تعداد ۵۷ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۲۲۵ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۱۵ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز صنعت فلزات اساسی با ۴۶۵، فرآورده های نفتی با ۴۰۲ و خودرو و ساخت قطعات ۲۵۶ میلیارد ریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند.(سه گروه برترمعاملات امروز بودند).
امروز بورس تهران در حالی با افزایش غلبه عرضه بر تقاضای سهام از سوی معامله‌گران اغلب حقیقی در کلیت معاملات بازار مواجه بود که به نظر می‌رسید هیجان‌زدگی ناپایدار در بازار باعث شده تا فروش سهام، استراتژی معامله‌گران هیجانی باشد. اجرای دستورالعمل جدید نحوه انجام معاملات در بورس تهران از امروز و حذف پیش‌بینی سود هر سهم پس از کسر مالیات برای ناشران بورسی و در عین حال مبنا قرار دادن سود خالص محقق شده در پایان دوره مالی قبل برای نسبت قیمت بر درآمدی سهام باعث شد تا رفتار معامله‌گران بازار سهام تحت تأثیر اقدام‌های امروز ناظران بورس و فرابورس قرار گرفته و با چاشنی ابهام و سردرگمی باعث شود تا معامله‌گران بازار سهام دست به عصا در تالار شیشه‌ای گام بردارند، هر چند که به نظر می‌رسید با توجه به چشم‌انداز امیدوارکننده کامادیتی‌ها در بازارهای جهانی و انتظار برای رشد قیمت فلزات اساسی، فرصتی جذاب را برای جمع‌آوری سهام این گروه به پیشرانی ملی مس فراهم کرده است.

 

نظر بدهید