گزارش بورس یک‌شنبه ۱۰ دی | سقوط آزاد شاخص کل بورس

0
338

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
شاخص کل بورسشاخص کل بورس

بررسی تحلیلی بورس | عقبگرد شاخص کل بورس

ناظراقتصاد: شاخص کل بورس با کاهش ۱۶۵۰ واحدی به۹۵.۵۶۲ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۴.۷۲۹ میلیاردریال (۱.۲۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۱.۵۱۱ میلیارد ریال (تقریبا ۸۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۴.۲۴۰ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت پترشیمی پردیس با ۱۵ واحد، شرکت بانک سینا با ۱۱ و پتروشیمی فجر با ۳ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت فولاد مبارکه اصفهان با ۱۰۶، گروه مپنا با ۹۶ واحد و نفت و گاز پتروشیمی تأمین با ۷۷ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۲۵۲ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۱ میلیاردو ۹۰۱ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۱۲۶ هزار و ۹۴۳ نوبت داد و ستد بود.
امروز ارزش معاملات، ۵۷ درصد بالاتر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع نزولی بود و در طی ساعات معاملات ۸۵ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۴۲ نماد بورسی، امروز ۳۰۲ نماد (معادل ۸۸% تعدادی و معادل ۹۰ % از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و درنهایت تعداد ۱۵ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۲۸۱ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۶ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز صنعت فلزات اساسی با ۹۱۸، فرآورده های نفتی با ۵۲۸ و خودرو و ساخت قطعات ۴۶۱ میلیارد ریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند.(سه گروه برترمعاملات امروز بودند).

امروز عرضه سهام در کلیت معاملات بازار، نه‌تنها در گروه‌های پیشرو ازجمله فولاد مبارکه، ملی مس، گروه مپنا، تاپیکو، گل‌گهر، صنایع پتروشیمی خلیج فارس و پالایشگاه نفت اصفهان بلکه در سایر گروه‌ و نمادهای معاملاتی بازار از جمله در میان شرکت‌های بازار دومی و برخوردار از سهام شناوری پایین نیز آشکار بود. عمده عرضه‌های صورت‌گرفته در بازار امروز ازسوی معامله‌گران حقیقی بود که به نظر می‌رسد زیر سایه سنگین هیجان فروش به دنبال ذخیره بازدهی‌های به دست‌آمده در هفته‌های اخیر بودند. با این همه معامله‌گران عمدتاً‌ حقوقی بازار با اعتقاد به اینکه وضعیت بورس تهران هم‌اکنون در شرایط اصلاح قیمت‌ها قرار گرفته و سایه هیجان فروش به زودی کنار خواهد رفت، از فرصت کنونی استفاده کرده و به دنبال جمع‌آوری سهام در بازار در کف‌ قیمتی هستند.

نظر بدهید