گزارش بورس سه‌شنبه ۱۲ دی | بهبود شاخص کل بورس

0
295

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده

شاخص کل بورس شاخص کل بورس

بررسی تحلیلی بورس | بهبود شاخص کل بورس

ناظراقتصاد: شاخص کل بورس با افزایش ۳۳ واحدی به۹۶.۲۴۱ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۲.۸۲۵ میلیاردریال (۱.۵۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۱.۰۵۵ میلیارد ریال (تقریبا ۷۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱.۷۰۷ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت گروه گسترش نفت و گاز پارسیان با ۳۰ واحد، ملی صنایع مس ایران با ۲۲ و فولاد خوزستان با ۲۱ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت بانک اقتصاد نوین با ۲۴، فولاد مبارکه اصفهان با ۱۵ واحد و سیمان اصفهان با۱۲ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۲۸۲ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۱ میلیاردو ۳۰۴ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۶۵ هزار و ۸۴۸ نوبت داد و ستد بود.
امروز ارزش معاملات، ۴ درصد پایین‌تر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع صعودی بود و در طی ساعات معاملات ۸۵ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۴۲ نماد بورسی، امروز ۲۹۸ نماد (معادل ۸۷ % تعدادی و معادل ۹۳% از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و درنهایت تعداد ۹۴ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۹۰ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۱۴ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز صنعت فلزات اساسی با ۲۷۳، فرآورده های نفتی با ۱۶۸ و خودرو و ساخت قطعات ۱۴۲ میلیارد ریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند.(سه گروه برترمعاملات امروز بودند).
امروز بورس تهران در حالی شاهد معاملاتی متعادل در نمادهای معاملاتی بود که هم‌زمان با بازگشایی بازارهای جهانی در نخستین‌ روزهای سال نو میلادی، شاهد اصلاح موقت قیمت‌ها و تکاپوی معامله‌گران برای نقد کردن دارایی‌ها با هدف شناسایی بازدهی کوتاه‌مدت بود.

آرامش تدریجی در پایتخت و سایر شهرهای بزرگ کشور پس از اعتراض‌های پراکنده روزهای اخیر و در عین‌حال انتظار برای تداوم رشد نرخ ارز تا شب عید امسال باعث شده تا نگاه‌ها به بازار سرمایه همچنان امیدوارکننده باشند، هرچند که رکود فزاینده در کسب‌وکار و خروج سرمایه از بازارها دل‌نگرانی‌ زیادی را برای آینده اقتصاد رقم زده است.

امروز در بازار ۲ بورس تهران ۲۶۶ میلیون سهم فولاد مبارکه اصفهان به ارزش کمتر از ۷۹ میلیارد تومان کدبه‌کد شد. در گروه دارویی برکت نیز کمتر از ۹۷ میلیون سهم به ارزش کمتر از ۱۵ میلیارد تومان با معاملات انتقالی میان سهامداران عمده همراه بود.

 

نظر بدهید