گزارش بورس چهارشنبه ۱۳ دی | عقبگرد شاخص کل بورس

0
356

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
شاخص کل بورس شاخص کل بورس

بررسی تحلیلی بورس | عقبگرد شاخص کل بورس

ناظراقتصاد: شاخص کل بورس با کاهش ۳۱۱ واحدی به۹۵.۹۲۹ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۳.۸۳۷ میلیاردریال (۱.۶۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۱.۳۹۷ میلیارد ریال (تقریبا ۷۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۲.۹۳۴ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت مخابرات ایران با ۱۲ واحد، فولاد خوزستان با ۹ و کالسیمین با ۷ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس با ۵۳، فولاد مبارکه اصفهان با ۴۱ واحد و ملی صنایع مس با ۳۴ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۳۰۹ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۱ میلیاردو ۴۵۱ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۵۷ هزار و ۶۹۳ نوبت داد و ستد بود.

امروز ارزش معاملات، ۷ درصد بالاتر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع نزولی بود و در طی ساعات معاملات ۷۰ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۴۲ نماد بورسی، امروز ۲۹۷ نماد (معادل ۸۷ % تعدادی و معادل ۹۳% از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و درنهایت تعداد ۶۹ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۲۰۵ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۲۳ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز صنعت فلزات اساسی با ۲۲۹، خودرو و ساخت قطعات با ۱۷۸ و استخراج کانه‌های فلزی ۱۷۳ میلیارد ریال بترتیب بیشترینارزش معاملات را رقم زدند.(سه گروه برترمعاملات امروز بودند).
امروز بورس تهران در حالی نظاره‌گر غلبه عرضه بر تقاضای سهام در اغلب سهم‌های پیش‌رو و شاخص‌ساز بازار بود که انتظار برای اعلام نظر رئیس‌جمهور پرحاشیه امریکا در مورد باقی ماندن بر سر پیمان برجام با ایران و چهار کشور اروپایی باعث شده تا کلیت معاملات بازار در روندی متعادل و توأم با احتیاط پیش برود، هر چند که حقوقی‌های حامی بازار در محدوده صفر تابلو (قیمت پایانی) همچنان بازارگردان شرایط کنونی و خریدار سهم‌های عرضه‌شده با هدف حفظ نقدشوندگی بازار هستند.
در بازارهای جهانی نیز کاهش ذخایر سرب و روی در بورس لندن در حالی مورد توجه قرار گرفته است که امروز هر تن مس با کاهش بیش از ۳۳ دلاری به قیمت ۷ هزار و ۱۸۴ دلار رسید. هر تن آلومینیوم نیز با کاهش ۶ دلاری به قیمت ۲ هزار و۲۵۶ دلار در هر تن معامله می‌شود. روند حرکت شاخص کل بورس تا پایان سال جاری در حالی کانال ۱۰۰ هزار واحدی را ترسیم می‌کند که عطش نقدینگی در بازار سهام همچنان در اغلب نمادهای معاملاتی لمس می‌شود.

نظر بدهید