گزارش بورس شنبه ۱۶ دی | بهبود شاخص کل بورس

0
295

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
شاخص کل بورس شاخص کل بورس

بررسی تحلیلی بورس | بهبود شاخص کل بورس

ناظراقتصاد: شاخص کل بورس با افزایش ۳۴۱ واحدی به۹۶.۲۷۰ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۳.۵۱۸ میلیاردریال (۲.۳۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۱.۸۳۹ میلیارد ریال (تقریبا ۸۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۲.۲۵۷ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت پالایش نفت اصفهان با ۴۰ واحد، ملی صنایع مس با ۳۱ و گروه پتروشیمی ایرانیان با ۲۶ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت صنایع فولاد خوزستان با ۱۹، گروه مپنا با ۱۲ واحد و کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران با ۹ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۳۵۱ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۱ میلیاردو ۳۱۷ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۵۱ هزار و ۲۸۶ نوبت داد و ستد بود.
امروز ارزش معاملات، ۱۷ درصد پایین‌تر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع صعودی بود و در طی ساعات معاملات ۷۶ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۴۲ نماد بورسی، امروز ۲۹۶ نماد (معادل ۸۷ % تعدادی و معادل ۹۴% از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و در نهایت تعداد ۱۸۱ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۹۶ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۱۹ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز صنعت فلزات اساسی با ۲۹۶، استخراج کانه‌های فلزی با ۲۲۸ و محصولات شیمیایی با ۱۰۳میلیارد ریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند.(سه گروه برترمعاملات امروز بودند).

امروز بورس تهران در حالی شاهد اقبال معامله‌گران عمدتاً حقیقی به گروه فلزات اساسی با پیشرو شدن تک‌سهم‌های گروه سرب و روی و همچنین پالایشی‌ه و پتروشیمی‌ بود که لزوم اصلاح تکنیکالی نماگرهای این بازار موجب شد، تا اغلب معامله‌گران با احتیاط در بازار گام بردارند.
نشست بی‌نتیجه شورای امنیت در خصوص تحولات اخیر ایران از یکسو و احتمال تلاش بی‌ثمر نمایندگان کنگره آمریکا برای ارائه اصلاحات موردنظر در پیمان برجام تا پایان ژانویه باعث شده، تا خوش‌بینی‌ از بابت تداوم سلامت برجام ایجاد شود. از سوی دیگر کاهش ذخایر معدنی در بورس لندن به‌ویژه در گروه سرب و روی باعث شده تا بازار سهام به تداوم رشد قیمت‌ها در این گروه امیدوار باشد، هرچند که نوسان قیمت‌ها در بازار جهانی در شیب نزولی قرار گرفته است.

نظر بدهید