گزارش بورس یک‌شنبه ۱۷ دی | عقبگرد شاخص کل بورس

0
299

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
شاخص کل بورسشاخص کل بورس

بررسی تحلیلی بورس | عقبگرد شاخص کل بورس

ناظراقتصاد: شاخص کل بورس با کاهش ۳۶ واحدی به۹۶.۲۳۵ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۱.۶۴۵ میلیاردریال (۴۵۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۱.۳۰۱ میلیارد ریال (تقریبا ۷۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱.۷۹۶میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت بانک ملت با ۳۲ واحد، پتروشیمی خارک با ۱۴ و بانک اقتصاد نوین با ۱۲ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت فولاد مبارکه اصفهان با ۹۳، ملی صنایع مس ایران با ۴۹ واحد و معدنی و صنعتی گل گهر با ۳۹ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۱۶۴ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۷۰۸ میلیون و ۶۷۸ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۵۷ هزار و ۹۷۴ نوبت داد و ستد بود.
امروز ارزش معاملات، ۳ درصد پایین‌تر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع نزولی بود و در طی ساعات معاملات ۸۵ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۴۲ نماد بورسی، امروز ۲۹۳ نماد (معادل ۸۶ % تعدادی و معادل ۹۳% از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و درنهایت تعداد ۱۸۳ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۹۰ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۲۰ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز صنعت فلزات اساسی با ۲۷۲، استخراج کانه‌های فلزی با۱۲۲ ومحصولات شیمیایی با ۱۰۳میلیارد ریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند.(سه گروه برترمعاملات امروز بودند).
با وجود حاکم شدن آرامش نسبی در همه شهرها که هفته گذشته فضایی منفی به بورس تهران تحمیل کرده بود، حال نزدیک شدن به موعد تصمیم‌گیری رئیس‌جمهوری آمریکا درخصوص تمدید یا عدم تمدید تحریم‌ها علیه ایران مهم‌ترین عامل نگرانی میان فعالان بازار است. دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا در هفته پایانی مهرماه، ضمن ایراد اظهارات تند علیه ایران، سرنوشت توافق هسته‌ای را به تصمیم کنگره سپرد تا در یک مدت ۶۰ روزه این موضوع را تعیین تکلیف کند. کنگره اما پس از اتمام این مدت، بار دیگر تصمیم‌گیری در این خصوص را به ترامپ پاس داد. اکنون اما مجددا شمارش معکوس برای تصمیم‌گیری ترامپ در این خصوص آغاز شده است. رفع ریسک برجام می‌تواند با سوخت جدیدی که همانا پشتوانه بنیادی سهام است، فصل جدیدی از رونق را در بازار سهام به ارمغان آورد ولی همچنان بورس تهران با ریسک سیستماتیک دست و پنجه نرم می‌کند هرچند تا حدودی از نگرانی‌ها کاسته شده است. این شرایط به آن معناست که خریداران کماکان با تردید به بازار نگریسته و جسارت آن را ندارند که در قیمت‌های بالا مبادرت به خرید سهام کنند.

نظر بدهید