گزارش بورس یک‌شنبه ۳۰مهر | بهبود شاخص کل بورس

0
325

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده

تحلیل بورستحلیل بورس
بررسی تحلیلی بازار سهام

ناظراقتصاد: شاخص کل بورس با افزایش ۴۹ واحدی به ۸۶.۴۸۰ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۱.۸۴۹میلیاردریال(۷۵۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۱.۲۶۹ میلیارد ریال (تقریبا ۸۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱.۳۶۸ میلیارد ریال بوده است.

امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت ارتباطات سیار ایران با ۴۱ واحد، فولاد مبارکه اصفهان با ۳۳ واحد و مخابرات ایران با ۲۸ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت فولاد خوزستان با ۴۹، پالایش نفت اصفهان با ۳۲ واحد و پالایش نفت تهران با ۲۱ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۱۸۹ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۵۵۴ میلیون و ۴۸۸ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۵۲ هزار و ۱۷۲ نوبت داد و ستد بود.

امروز ارزش معاملات، ۲۴ درصد پایین‌تر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع صعودی بود و در طی ساعات معاملات ۲۰ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۴۱ نماد بورسی، امروز تعداد ۲۶۸ نماد (معادل ۷۹% تعدادی و معادل ۸۱ % از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و در نهایت تعداد ۱۰۷ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۴۳ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۱۸ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز صنعت فلزات اساسی ۲۵۱، فرآورده‌های نفتی با ۱۵۷ و محصولات شیمیایی با ۱۲۷ میلیارد ریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند.(سه گروه برترمعاملات امروز بودند).

امروز بورس تهران در حالی شاهد معاملاتی متعادل و کم‌حجم در اغلب نمادهای معاملاتی بود که غلبه عرضه به تقاضای سهام در نمادهای پیشرو بازار شامل فلزات اساسی، معدنی‌ و پالایشی‌ باعث شد، تا امروز کلیت معاملات سهام در بازار با اصلاح قیمتی مواجه باشد. بااین‌همه حمایت بازارگردان‌ها در گروه مخابرات در کنار بازارگردانی فولاد مبارکه در محدوده صفر تابلو (قیمت پایانی) باعث شد تا شاخص کل بورس امروز سبزپوش بماند. تبیین راهبرد کوتاه مدت سرمایه‌گذاری برای اغلب پرتفوی‌گردان‌ها باعث شده تا بازار سهام همچنان بر روی سهم‌های کوچک و برخوردار از سهام شناوری پایین متمرکز شود. بازاری که این روزها نیم‌نگاهی به گروه غذایی، قندوشکر و تک‌سهم‌های کوچک معدنی و فولادی دارد. در این بین گروه سایر کانی‌های غیرفلزی نیز از نوسان‌گیران بازار استقبال می‌ کنند.

نظر بدهید