گزارش بورس سه‌شنبه ۱۹ دی | اُفت شاخص کل بورس

0
242

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمدهشاخص کل بورس

شاخص کل بورس

بررسی تحلیلی بورس | کاهش شاخص کل بورس

ناظراقتصاد: شاخص کل بورس با کاهش ۱۸۳ واحدی به۹۶.۱۴۹ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۲.۳۲۸ میلیاردریال (۱.۳۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۱.۱۳۷ میلیارد ریال (تقریبا ۵۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک‌ و بلوکی) بوده‌ است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱.۶۶۵ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت ملی صنایع مس ایران با ۳۴ واحد، پتروشیمی خارک با ۲۶ و پتروشیمی جم با ۲۲ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس با ۶۱، فولاد مبارکه اصفهان با ۵۶ واحد و ایران خودرو با ۳۱ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۲۳۲ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۹۰۱ میلیون و ۴۵ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۵۸ هزار و ۴۲۳ نوبت داد و ستد بود.
امروز ارزش معاملات، ۱۰ درصد پایین‌تر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع نزولی بود و در طی ساعات معاملات ۸۵ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۴۲ نماد بورسی، امروز ۲۹۰ نماد (معادل ۸۵ % تعدادی و معادل ۸۸% از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و درنهایت تعداد ۸۵ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۸۶ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۱۹ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز صنعت فلزات اساسی با ۲۷۴، فرآورده‌های نفتی با ۱۴۱ و استخراج کانه‌های فلزی با ۱۲۴ میلیارد ریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند.(سه گروه برترمعاملات امروز بودند).
بررسی روند کم‌رمق بازار در روزهای اخیر نشان از وجود ریسک سیستماتیک دارد؛ نگرانی از ریسک بازگشت تحریم‌ها به اقتصاد کشور به دنبال ابهامات موجود از نحوه واکنش رئیس‌جمهوری آمریکا به موضوع برجام در روز‌های آینده، فضای بازار را محتاط کرده است. در شرایط کنونی جدا از عدم توجه سرمایه‌گذاران به شرایط بنیادی، معامله‌گران نسبت به ریسک‌ سیستماتیک مزبور، واکنش‌های گوناگونی نشان داده‌اند.
این سرمایه‌گذاران با درجه ریسک‌پذیری مختلف در چهار دسته از جمله سهامداران با درجه ریسک‌گریزی بالا، کمتر ریسک‌پذیر، با ریسک‌پذیری متوسط و بسیار ریسک‌پذیر تقسیم می‌شوند. این گروه‌ها در تصمیم به فروش‌های خود و خروج از بازار یا ماندن و حتی اقدام به خرید بیشتر، رفتارهای گوناگونی نشان می‌دهند. برآیند این موضوع نیز در هر کدام از آنها منجر به متحمل شدن زیان، فروش بدون سود و زیان محسوس یا در نهایت کسب سود بالا شده است.

نظر بدهید