گزارش بورس شنبه ۲۳ دی | تقویت شاخص کل بورس

0
265

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده

شاخص کل بورس شاخص کل بورس

بررسی تحلیلی بورس | تقویت شاخص کل بورس

ناظراقتصاد: شاخص کل بورس با افزایش ۴۴۲ واحدی به۹۶.۶۲۸ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۱.۵۸۲میلیاردریال (۳۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۱.۰۵۸ میلیارد ریال (تقریبا ۵۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱.۸۴۰ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت ملی صنایع مس ایران با ۷۹ واحد، فولاد مبارکه اصفهان با ۶۰ واحد و ایران خودرو با ۳۴ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس با ۲۲، گستر نفت و گاز پارسیان با ۲۲ واحد و پتروشیمی مبین با ۲۱ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۱۵۸ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۷۰۱ میلیون و ۴۱۶ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۵۱ هزار و ۸۲۴ نوبت داد و ستد بود.
امروز ارزش معاملات، ۵ درصد بالاتر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع صعودی بود و در طی ساعات معاملات ۸۵ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۴۲ نماد بورسی، امروز ۲۹۳ نماد (معادل ۸۶ % تعدادی و معادل ۹۳% از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و در نهایت تعداد ۱۶۶ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۰۱ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۲۶ نماد بدون تغییر به کار خود پایان داد. امروز صنعت فلزات اساسی با ۲۰۶، خودرو و ساخت قطعات با ۱۷۷ و فرآورده‌های نفتی با ۱۵۸ میلیارد ریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند (سه گروه برترمعاملات امروز بودند).

امروز بورس تهران در حالی شاهد معاملاتی کم‌حجم در اغلب نمادهای معاملاتی بود که با فروکش کردن نگرانی‌ها از بابت جنجال رئیس جمهور آمریکا بر سر باقی ماندن در پیمان برجام و در نهایت تمدید دوباره لغو تحریم‌های هسته‌ای، انگیزه‌ای جدید برای حضور پررنگ معامله‌گران اغلب حقیقی در تالار شیشه‌ای فراهم شد. با این همه حجم معاملات سهام نشان می‌دهد که حرکت بازار نیاز به اصلاح شاخص بورس را ضروری دانسته و برای برداشتن گام‌های محکم در بازار هنوز جانب احتیاط را در پیش گرفته است.
امروز در گروه خودرویی‌ها با افزایش انتظار برای انتشار گزارش‌های عملکردی قابل قبول در دوره ۹ ماهه به پشتوانه ایران خودرو شاهد حضور پررنگ حقیقی‌ها در این گروه بود. در گروه فلزات اساسی نیز کاهش ذخایر معدنی بورس‌ها و از سویی دیگر جذابت گروه سرب و روی باعث شده تا همچنان اقبال برای جمع‌آوری سهام در این گروه پررنگ باشد. در گروه بانک‌ها اما نمادهای بانک ملت، بانک سینا و بانک خاورمیانه در حالی به بازار گردان‌های خود دلخوش کرده‌اند که نماد معاملاتی پست بانک ایران در این گروه پس از حدود ۶ ماه توقف نماد معاملاتی آماده بازگشایی شد اما نتوانست کشف قیمت را تجربه کند.

نظر بدهید