گزارش بورس یک‌شنبه ۲۴ دی | جهش شاخص کل بورس

0
286

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
شاخص کل بورس شاخص کل بورس

بررسی تحلیلی بورس | جهش شاخص کل بورس

ناظراقتصاد: شاخص کل بورس با افزایش ۶۰۱ واحدی به۹۷.۲۲۹ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۲.۸۸۸ میلیاردریال (۱.۰۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۱.۷۱۱ میلیارد ریال (تقریبا ۷۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۲.۸۹۹ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت فولاد مبارکه اصفهان با ۱۴۷ واحد، پالایش نفت اصفهان با ۶۳ واحد و معدنی و صنعتی چادر ملو با ۵۹ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت سرمایه گذاری غدیر با ۳۰، صنایع پتروشیمی خلیج فارس با ۱۸ واحد و سایپا با ۱۸ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۲۸۸ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۱ میلیاردو ۲۱۰ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۶۹ هزار و ۱۴۶ نوبت داد و ستد بود.
امروز ارزش معاملات، ۳۴ درصد بالاتر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع صعودی بود و در طی ساعات معاملات ۲۵ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۴۲ نماد بورسی، امروز ۲۹۵ نماد (معادل ۸۶ % تعدادی و معادل ۹۴% از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و در نهایت تعداد ۱۱۷ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۶۲ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۱۶ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز صنعت فرآورده‌های نفتی با ۳۹۷، فلزات اساسی با ۳۱۶ و استخراج کانههای فلزی با ۱۵۸ میلیارد ریا بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند (سه گروه برترمعاملات امروز بودند).
مبادله‌گران بورس تهران امروز با پیشرو شدن گروه پالایشی‌ و دوقلوهای سنگ آهنی در حالی شاهد غلبه خریداران حقیقی در برابر فروشندگان سهام بودند که از حضور پررنگ حقوقی‌ها در گروه‌های پیشرو خبری نیست.
بازار سهام در حالی روندی متعادل و به نسبت کم حجم‌تری را در اغلب نمادهای معاملاتی نظاره‌گر بود که وضعیت روند معاملات سهام در بازار نشان می‌داد، در شرایطی که اغلب حقوقی‌ها و بازیگران بزرگ بازار علاقه‌ای برای حضور پررنگ در بازار از خود نشان نمی‌دهند، معامله‌گران حقیقی همچنان بازیگر اصلی در گروه‌های پیشرو هستند.روند راکد معاملات سهام در کلیت معاملات بازار در حالی است که قیمت ارز با نوسان قابل تأملی طی دی‌ماه امسال مواجه بوده و روند اقتصاد حاکی از گرایش به سمت دو رقمی شدن تورم حکایت دارد. با این همه اقبال برای خرید سهام از سوی حقوقی‌هایی که تا یک ماه آینده باید به فکر پرداخت پاداش پایان سال و عیدی کارکنان خود باشند، کمرنگ است.

نظر بدهید