گزارش بورس دوشنبه ۲۵ دی | رشد شاخص کل بورس

0
303

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
شاخص کل بورسشاخص کل بورس

بررسی تحلیلی بورس | رشد شاخص کل بورس

ناظراقتصاد: شاخص کل بورس با افزایش ۷۱۶ واحدی به۹۷.۹۴۴ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۲.۷۱۳ میلیاردریال (۴۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۱.۵۷۲ میلیارد ریال (تقریبا ۷۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۳.۱۸۵ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت فولاد مبارکه اصفهان با ۱۱۱واحد، معدنی‌وصنعتی‌چادرملو با ۸۳ واحد و معدنی و صنعتی گل گهر با ۷۷ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت پتروشیمی خلیج فارس با ۳۱، بانک ملت با ۱۲ واحد و سایپا با ۱۱ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۲۷۱ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۱ میلیاردو ۵۴ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۷۵ هزار و ۳۶۵ نوبت داد و ستد بود.
امروز ارزش معاملات، ۳۸ درصد بالاتر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع صعودی بود و در طی ساعات معاملات ۸۵ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۴۲ نماد بورسی، امروز ۲۸۹ نماد (معادل ۸۵ % تعدادی و معادل ۸۸% از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و درنهایت تعداد ۱۰۲ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۶۷ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۲۰ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز صنعت استخراج کانه‌های فلزی با ۳۷۵، مخابرات با ۳۳۹ و فلزات اساسی با ۳۳۷ میلیارد ریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند (سه گروه برترمعاملات امروز بودند).

امروز بورس تهران در حالی نظاره‌گر معاملاتی آرام و متعادل و البته کم‌حجم را در اغلب نمادهای معاملاتی نظاره‌گر بود که صعودی شدن قیمت‌ کالائی‌ها با پیشرو شدن مس، سرب و روی در بازارهای جهانی هم‌زمان با نزدیک شدن قیمت نفت خام جهانی به مرز ۷۰ دلار باعث شد تا گروه معدنی‌ و پالایشی‌ دوباره در کانون توجه خریداران سهام قرار گیرد.
روند معاملات بازار اگرچه همچنان بی‌رغبتی حقوقی‌ها و بازیگران بزرگ بازار در ماه‌های باقیمانده تا پایان سال را نشان می‌دهد، اما همچنان معامله‌گران اغلب حقیقی با تکیه بر علائم تکنیکی به دنبال شناسایی بازده بر اساس استراتژی‌های کوتاه‌مدت‌ هستند. امروز در بازار۲ بورس تهران که به معاملات درون‌گروهی سهامداران عمده اختصاص دارد ۷۵ میلیون سهم معدنی وصنعتی چادرملو به ارزش بیش از ۱۵.۵ میلیارد تومان کدبه‌کد شد. در گروه دارویی برکت نیز سهامدار عمده این سهم کمتر از ۳۴ میلیون سهم به ارزش بیش از ۶ میلیارد تومان را از طریق معاملات انتقالی میان دیگر سهامداران عمده جابه‌جا کرد.

نظر بدهید