گزارش بورس سه‌شنبه ۲۶ دی | بهبود شاخص کل بورس

0
216

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
شاخص کل بورس

بررسی تحلیلی بورس | رشد شاخص کل بورس

ناظراقتصاد: شاخص کل بورس با افزایش ۶۵۳ واحدی به۹۸.۵۹۷ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۲.۲۱۱ میلیاردریال (۳۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۱۱.۱۷۶ میلیارد ریال (تقریبا ۱۰.۵۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۲.۵۸۷ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت ملی‌ صنایع‌ مس‌ ایران‌ با ۱۸۷ واحد، نفت و گاز و پتروشیمی تأمین با ۱۴۳ واحد و فولاد مبارکه اصفهان با ۷۹ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت پالایش نفت اصفهان با ۱۴، پتروشیمی‌ خارک‌ با ۹ واحد و گروه مپنا با ۷ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۲۷۱ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۱ میلیاردو ۵ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۷۵ هزار و ۵۸۹ نوبت داد و ستد بود.

امروز ارزش معاملات، ۱۸ درصد پایین‌تر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع صعودی بود و در طی ساعات معاملات ۸۵ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۴۲ نماد بورسی، امروز ۲۸۳ نماد (معادل ۸۳ % تعدادی و معادل ۹۲% از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و در نهایت تعداد ۱۱۰ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۵۶ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۱۷ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز صنعت محصولات شیمیایی با ۴۲۰، فلزات اساسی با ۴۲۰ و فرآورده های نفتی با ۲۶۰ میلیارد ریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند (سه گروه برترمعاملات امروز بودند).
روند معاملات بازار سهام نشان می‌دهد، با وجود تقلای شاخص کل بورس برای ثبت رکورد جدیدی در آستانه ورود به بهمن ماه اما در اغلب نمادهای معاملاتی غلبه عرضه بر تقاضای سهام مانع از شکل‌گیری انگیزه‌های سهامداری دست کم در یک بازه میان مدت شده است. هر چند که با نزدیک شدن به هفته‌های پایانی سال و لزوم تأمین نقدینگی از سوی صندوق‌های بازنشستگی و همچنین سایر حقوقی‌های فعال در بازار به طور طبیعی انتظار برای افزایش عرضه سهام در بازار و کمرنگ‌تر شدن فعالیت حامیان حقوقی بازار اجتناب‌ناپذیر است. در این بین دلیل علمی رشد شاخص کل بورس با اتکا به معاملات چند سهم انگشت‌شمار در حالی قابل تأمل است که کسب بازده از بازار سهام این روزها کنایه پول در آوردن از زیر سنگ را به ذهن می‌آورد. بازاری که جدایی از حامیان سنتی آن به پشت گرمی صندوق توسعه و صندوق تثبیت این روزها به دنبال تحصیل سهم‌‌های شاخص‌ساز هستند. در گروه بانک‌ نیز با توجه به تحولات مدیریتی اخیر برخی خبرها حاکی از بازگشایی نماد معاملاتی آنها تا قبل از پایان سال جاری حکایت دارد. این در حالی است که نماد معاملاتی های‌وب همچنان به دلیل وجود برخی ابهام‌ها با توقف مواجه است.

نظر بدهید