گزارش بورس چهارشنبه ۲۷ دی | بهبود شاخص کل بورس

0
227

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده

شاخص کل بورسشاخص کل بورس

بررسی تحلیلی بورس | رشد شاخص کل بورس

ناظراقتصاد: شاخص کل بورس با افزایش ۳۲۶ واحدی به۹۸،۹۲۳ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۳،۱۶۴ میلیاردریال (۱،۲۳۲ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۳،۳۴۰ میلیارد ریال (تقریبا ۲،۵۳۸ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۲،۷۳۴ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت سرمایه‌گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تأمین با ۷۹ واحد، فولاد مبارکه اصفهان با ۷۷ واحد و ایران خودرو با ۳۸ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت پتروشیمی فجر با ۲۵، گروه مپنا با ۱۸ واحد و پالایش نفت بندرعباس با ۱۶واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۲۷۱ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۱ میلیاردو ۲۰۶ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۶۴ هزار نوبت داد و ستد بود.

امروز ارزش معاملات، ۰.۲۲ درصد پایین تر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع صعودی بود و در طی ساعات معاملات ۸۱ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۴۲ نماد بورسی، امروز ۲۷۷ نماد (معادل ۸۱ % تعدادی و معادل ۹۰% از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت ودرنهایت تعداد ۱۱۹ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۴۵ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۱۳ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز صنعت فلزات اساسی با ۳۲۰، محصولات شیمیایی با ۳۰۳ و خودرو و ساخت قطعات با ۲۴۴ میلیارد ریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند (سه گروه برترمعاملات امروز بودند).
معامله‌گران بورس تهران امروز در حالی جای‌گیری شاخص کل بورس را در آستانه ورود به کانال ۹۹ هزار واحدی نظاره‌گر بودند که با اقبال معامله‌گران حقیقی به گروه خودرویی‌ها شاهد تقویت قیمت سهام در این گروه بودند. امروز شاخص بورس در حالی به پشتوانه تاپیکو، فولاد مبارکه،دوقلوهای سنگ آهنی و گروه خودرویی‌ها انتظار ثبت رکورد جدید دیگری در کانال ۹۹ هزار واحدی شاخص کل بورس را انتظار می‌کشید که در اغلب نمادهای معاملاتی بازار همچنان با رکورد و رخوت مانع از کسب بازدهی برای سهامداران مبهوت نماگرهای بورس شده است.
به طور طبیعی با نوسانی شدن قیمت ارز به ویژه از دی ماه امسال و در عین حال رشد قیمت جهانی کالائی‌ها، گروه فلزات اساسی، معدنی و پالایشی‌ها توانسته‌اند بی‌آنکه بازدهی خود را ناشی از عملکرد مدیریت و تجهیز بهینه جریانات نقد در تولید و فروش حاصل کنند، با رشد قابل تأمل قیمت سهام در برابر دیگر صنایع غوطه‌ور در رکود روبه‌رو شوند. امروز گروه خودرویی‌ها نیز برای معامله‌گران اغلب حقیقی بازار با اقبال مواجه شد و با گرایش قیمت‌ها از دامنه منفی به سمت دامنه مثبت باعث شد تا اغلب نمادهای معاملاتی در این گروه در روندی پرتقاضابه کار خود پایان دهند.

نظر بدهید