گزارش بورس یک‌شنبه ۱بهمن | کاهش شاخص کل بورس

0
219

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
شاخص کل بورسشاخص کل بورس

بررسی تحلیلی بورس | کاهش شاخص کل بورس

ناظراقتصاد: شاخص کل بورس با کاهش ۵۹۶ واحدی به۹۸.۲۲۱ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۱۰.۲۸۶ میلیاردریال (۹.۰۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۵.۴۴۵ میلیارد ریال (تقریبا ۴.۵۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۲.۲۳۱ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس با ۴۳ واحد، پتروشیمی جم با ۴۳ واحد و پتروشیمی خارک با ۳۴ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت فولاد مبارکه اصفهان با ۱۳۷، پالایش نفت اصفهان با ۶۸ واحد و معدنی و صنعتی گل گهر با ۶۷ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۱.۰۲۸ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۲ میلیارد و ۷۸۰ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۶۷ هزار و ۲۳۵ نوبت داد و ستد بود.
امروز ارزش معاملات، ۲ درصد پایین تر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع نزولی بود و در طی ساعات معاملات ۸۵ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۴۲ نماد بورسی، امروز ۲۸۵ نماد (معادل ۸۳ % تعدادی و معادل ۹۰% از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت ودرنهایت تعداد ۸۰ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۸۶ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۱۹ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز صنعت خودرو و ساخت قطعات با ۲۵۹، فلزات اساسی با ۲۴۲ و محصولات شیمیایی با ۲۳۷ میلیارد ریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند (سه گروه برترمعاملات امروز بودند).

امروز بورس تهران با معاملاتی کم حجم و متعادل در اغلب نمادهای معاملاتی بازار روبه‌رو بود. راه‌اندازی سامانه مدیریت ریسک سهامداران در حالی ریسک معاملات اعتباری مشتریان کارگزاری‌ها متناسب با وجه نقد در گردش آنها را مورد توجه قرار داده که از نظر برخی معامله‌گران این سامانه می‌تواند از مزیت و یا معایب مختلفی برخوردار باشد.

امروز افزایش عرضه سهام در گروه خودرویی‌ها در حالی به صف فروش ۲۵ میلیون سهمی ایران‌خودرو منجر شد که در گروه بانک‌ها نیز با وجود معامله ۳۹۹ میلیارد تومانی بانک ملت بر سر واگذاری بلوک ۳.۸ درصدی «شبندر» اما با فشار فروش سهام از سوی معامله‌گران حقیقی مواجه بود. در گروه پالایشی‌ها نیز افزایش عرضه سهام به قرمزپوش شدن همه نمادهای معاملاتی این گروه انجامید هرچند که روندی متعادل در دامنه نزولی قیمت‌ها حاکم بود. همچنین گروه فلزات اساسی نیز همچون سایر گروه‌ها با افزایش عرضه از سوی حقیقی‌ها مواجه شد هرچند که انتظار برای آغاز به کار بازارهای جهانی از فردا باعث شد، تا برخی معامله‌گران خریدار سهام این گروه در دامنه نزولی قیمتی باشند.

 

نظر بدهید