گزارش بورس یک‌شنبه ۸ بهمن | بهبود شاخص کل بورس

0
262

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
شاخص کل بورس
شاخص کل بورس

بررسی تحلیلی بورس | بهبود شاخص کل بورس

ناظراقتصاد:شاخص کل بورس با افزایش ۵۹ واحدی به ۹۹.۴۱۵ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۲.۲۳۵ میلیاردریال (۸۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۱.۴۹۲ میلیارد ریال (تقریبا ۵۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۲.۴۲۸ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس با ۲۵ واحد، ملی صنایع مس ایران با ۲۲ واحد و نفت و گاز پتروشیمی تأمین با ۲۲ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه پالایش نفت بندر عباس با ۱۲، معدنی و صنعتی گل گهر با ۹ واحد و دارسازی اسوه با ۷ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۲۲۳ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۸۴۴ میلیون و ۶۹۹ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۵۹ هزار و ۱۸۹ نوبت داد و ستد بود.
امروز ارزش معاملات، ۱۶ درصد پایین‌تر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع صعودی بود و در طی ساعات معاملات ۸۳ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۴۲ نماد بورسی، امروز ۲۹۹ نماد (معادل ۹۳ %تعدادی و معادل ۹۳% از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و در نهایت تعداد ۹۴ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۷۹ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۲۶ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز صنعت فلزات اساسی با ۲۶۴، محصولات شیمیایی با ۱۸۸ وخودرو و ساخت قطعات با ۱۲۳ میلیاردریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند (سه گروه برتر معاملات امروز بودند).

صعود نرخ دلار، سطوح بالای قیمت‌های جهانی، کاهش نرخ سود بانکی مهمترین عوامل رشد عمومی قیمت سهام از ابتدای تابستان به شمار می‌روند. این سه عامل در حالی همچنان از معاملات سهام حمایت می‌کردند که در چند هفته اخیر برخی عوامل غیر‌اقتصادی بر سر معاملات سهام سنگینی می‌کرد. از این رو تقویت مجدد عوامل مثبت و مرتفع شدن نگرانی‌های غیر‌اقتصادی می‌تواند محرک تازه‌ای در معاملات بورس باشند. اگر قیمت‌های جهانی و نرخ دلار در مسیر صعودی حرکت کنند یا حداقل در همین سطوح حمایتی نوسان خود را ادامه دهند، بورس از جانب این دو مولفه می‌تواند شاهد تقویت تقاضای سهام باشد. از سوی دیگر اگر سهامداران اطمینان بیشتری به عدم افزایش نرخ سود سپرده‌های بانکی داشته باشند، می‌توان باز هم به رشد تقاضای سهام امیدوار بود. اما شاید مساله مهمتر آن هم برای رسیدن به رونق پایدار، در رفع نگرانی‌های ناشی از عوامل غیر‌اقتصادی ریشه دارد. برای رسیدن به رونق پایدار باید نگاه بلند‌مدت داشت. در غیر این صورت صعود و نزول‌های پی‌در‌پی شاخص سهام امری محتمل است. در صورت رفع ریسک‌های غیر‌اقتصادی و تقویت دیگر عوامل بنیادی و با داشتن یک نگاه بلند‌مدت می‌توان به آینده بورس تهران همچنان امیدوار بود.

نظر بدهید