گزارش بورس چهارشنبه ۳ آبان | بهبود شاخص کل بورس

0
314

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
شاخص کل بورس@monitoreconomy_ir-stock-960803-2

بررسی تحلیلی بازار سهام

ناظراقتصاد: شاخص کل بورس با افزایش ۱۰۷ واحدی به ۸۶.۶۳۶ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۱.۵۶۹ میلیاردریال(۶۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۹۵۷ میلیارد ریال (تقریبا ۶۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱.۳۲۶ میلیارد ریال بوده است.

امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت فولاد مبارکه اصفهان با ۶۹ واحد، ارتباطات سیار ایران با ۱۷ واحد و نفت سپاهان با ۱۴ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت سایپا با ۳۳، ایران خودرو با ۱۱ واحد و نفت و گاز پتروشیمی تأمین با ۱۰ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۱۵۶ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۶۲۵ میلیون و ۷۴۱ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۶۲ هزار و ۸۹۲ نوبت داد و ستد بود.

امروز ارزش معاملات، ۲۹ درصد پایین‌تر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع صعودی بود و در طی ساعات معاملات ۲۱ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۴۱ نماد بورسی، امروز تعداد ۲۶۶ نماد (معادل ۷۸% تعدادی و معادل ۸۶ % از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و در نهایت تعداد ۹۸ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۵۴ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۱۴ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز صنعت فلزات اساسی ۲۰۷، خودرو و ساخت قطعات با ۱۸۸ و استخراج کانه‌های فلزی با ۹۹ میلیارد ریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند.(سه گروه برترمعاملات امروز بودند).

امروز بورس تهران در حالی معاملاتی کم‌حجم و متعادل را در اغلب نمادهای معاملاتی به نظاره نشست که بازارگردان‌ها سکان اصلی هدایت بازار را به پیشرانی فولاد مبارکه به دوش کشیدند. در این بین بی اعتمادی به چشم‌انداز بازار سرمایه باعث شده تا همچنان استراتژی کسب سود کوتاه مدت مبنای عملکرد بازار قرار گیرد. در این بین نوسان سهام برخی ناشران فرابورسی ازجمله کارتن مشهد و کارخانه آزمایش با رشد ۳۰ و ۳۵ درصدی در شرایطی که هر دو کارخانه به تعطیلی کشیده شده است، برای فعالان بازار قابل تأمل است. در سایر نمادهای معاملاتی نیز حجم معاملات سهام و تعداد معامله‌گران تعریفی نداشته و نشان‌دهنده بازاری کم فروغ و بی‌رونق علی‌رغم نمایش حجم و معاملات انبوه است.

نظر بدهید