وضعیت بورس امروز چهارشنبه ۲۵ بهمن

0
261

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
شاخص کل بورس
شاخص کل بورس

بررسی تحلیلی بورس | افزایش شاخص کل بورس

ناظراقتصاد: شاخص کل بورس با افزایش ۲۴۵ واحدی به ۹۸.۳۴۸ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۳.۳۵۷ میلیاردریال (۲.۱۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۲.۰۶۴ میلیارد ریال (تقریبا ۱.۳۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۲.۰۲۱ میلیارد ریال بوده است.

امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت ملی صنایع مس ایران با ۷۵ واحد، معدنی و صنعتی گل گهر با ۴۱ واحد و پتروشیمی جم با ۳۵ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت گروه مپنا ۵۵، فولاد مبارکه اصفهان با ۱۱ واحد و لیزینگ رایان سایپا با ۷ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۳۳۵ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۷۳۷ میلیون و ۳۰۴ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۶۷ هزار و ۵۹۶ نوبت داد و ستد بود.

امروز ارزش معاملات، ۲۸ درصد پایین‌تر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع صعودی بود و در طی ساعات معاملات ۸۵ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۴۳ نماد بورسی، امروز ۲۹۵ نماد (معادل ۸۶ %تعدادی و معادل ۹۲% از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و درنهایت تعداد ۱۳۲ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۳۹ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۲۴ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز صنعت خودرو و ساخت قطعات با ۲۸۶، فلزات اساسی با ۱۸۷ و محصولات شیمیایی با ۱۳۳ میلیاردریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند (سه گروه برترمعاملات امروز بودند).

امروز بورس تهران با معاملاتی متعادل و به نسبت کم‌حجم در اغلب نمادهای معاملاتی روبرو بود که بورس‌بازها همچنان در گروه خودرویی‌ و قطعه‌سازان و همچنین ساختمانی‌ها به دنبال ترسیم بازدهی هستند. در این بین برخی تک‌سهم‌ها در حالی با صف خرید ناپایدار روبرو هستند که نه‌تنها از روند سودآوری مستمری برخوردار نیستند، بلکه به طور دقیق علت اقبال حقیقی‌ها به این سهم‌ها مشخص نیست، از جمله این تک‌سهم‌ها می‌توان به سایپا دیزل یا توکاریل اشاره کرد که معلوم نیست بر اساس چه تحلیلی این نمادهای معاملاتی با اقبال بورس‌بازها روبرو شده است. کوچ معامله‌گران از تالار شیشه‌ای به چهارراه استانبول هم‌زمان با رها شدن فنر قیمت‌ها در بازار ارز در حالی است که به نظر می‌رسد همچون چرخه‌های زمانی پیشین، دوباره موجی جدید از خریداران سهام به سمت تحصیل سهم‌های ارز محور و یا تحت تأثیر قیمت‌های جهانی گرایش یابد. در این بین اقدام بانک مرکزی برای انتشار اوراق مشارکت ارزی در حالی می‌تواند مورد اقبال سرمایه‌گذاران قرار گیرد که راه‌اندازی بازار ثانویه این اوراق در بورس و فرابورس می‌تواند انگیزه‌ای جدید را برای باقی ماندن در بازار متشکل سرمایه برای معامله‌گران فراهم آورد.

نظر بدهید