وضعیت بورس امروز یک‌شنبه ۲۹ بهمن

0
262

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
شاخص کل بورس
شاخص کل بورس

بررسی تحلیلی بورس | کاهش شاخص کل بورس

ناظراقتصاد: شاخص کل بورس با کاهش ۱۲۹ واحدی به ۹۸.۳۰۱ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۲.۰۳۴ میلیاردریال (۵۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۲.۰۷۹ میلیارد ریال (تقریبا ۱.۰۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۲.۶۱۳ میلیارد ریال بوده است.

امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت پالایش نفت بندرعباس با ۵۰ واحد، توسعه معادن و فلزات با ۳۸ واحد و پتروشیمی جم با ۱۹ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت فولاد مبارکه اصفهان با ۹۰، شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس با ۵۶ واحد و ایران خودرو با ۳۴ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۲۰۳ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۹۹۷ میلیون و ۷۹۶ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۱۱۷ هزار و ۳۷۷ نوبت داد و ستد بود.

امروز ارزش معاملات، ۱۴ درصد پایین‌تر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع نزولی بود و در طی ساعات معاملات ۱۴ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۴۳ نماد بورسی، امروز ۲۹۳ نماد (معادل ۸۵ %تعدادی و معادل ۹۴% از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و درنهایت تعداد ۸۸ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۷۷ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۲۸ نماد بدون تغییر به کار خود پایان داد. امروز صنعت محصولات شیمیایی با ۴۱۶، خودرو و ساخت قطعات با ۲۱۱ و فلزات اساسی با ۱۴۵ میلیاردریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند (سه گروه برترمعاملات امروز بودند).

انتشار گواهی سپرده ریالی با نرخ سود ۲۰ درصدی در حالی در دستور کار بانک‌ها قرار گرفت که این موضوع سبب کاهشی شدن قیمت‌ اوراق در بازار بدهی شد. با توجه به رابطه معکوس قیمت و سود اوراق، نرخ بازدهی بازار بدهی افزایش یافت. در این میان، کارشناسان افزایش نرخ سود موثر اسناد خزانه اسلامی به سطوح بالاتر از ۲۰ درصد را نوعی بیش‌واکنشی به گواهی‌های سپرده قلمداد می‌کنند. بر این اساس، عقب افتادن نرخ سود سپرده از بازار بدهی، نوعی خطای تشخیص و بی‌توجهی به نقدشوندگی این بازارها است. به‌عبارت دقیق‌تر، اوراق بدهی به‌دلیل داشتن بازار به‌صورت روزانه نقد می‌شوند و قابلیت دریافت سرمایه بدون کاهش سود انتظاری را دارند. این در حالی است که برداشت زودهنگام از گواهی‌های سپرده بانکی، نرخ سود آنها را از ۲۰ درصد به ۱۴ درصد کاهش می‌دهد. با توجه به این مزیت مهم در بازار بدهی، نرخ‌هایی که حتی بعضا فراتر از سود بانکی رفته، گزینه جذاب‌تری برای سرمایه‌گذاران خواهد بود. همچنین با اتمام طرح دوهفته‌ای بانک‌ها و بازگشت احتمالی نرخ سود بازار پول به سطوح قبلی، نرخ بازدهی بازار بدهی کاهشی می‌شود. این مساله به معنای رشد قیمت اوراق بدهی است که خریداران کنونی اوراق را از این محل نیز منتفع خواهد کرد.

نظر بدهید