وضعیت بورس امروز شنبه ۵ اسفند

0
270

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
شاخص کل بورس
شاخص کل بورس

بررسی تحلیلی بورس | افزایش شاخص کل بورس

ناظراقتصاد: شاخص کل بورس با افزایش ۲۰ واحدی به ۹۸.۱۷۷ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۵.۸۰۹ میلیاردریال (۴.۰۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۲.۱۵۹ میلیارد ریال (تقریبا ۱.۵۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۲.۴۶۸ میلیارد ریال بوده است.

امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت سایپا با ۲۹ واحد، پارس خودرو با ۲۲ واحد و سرمایه گذاری غدیر با ۲۰ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت فولاد مبارکه اصفهان با ۲۸، ملی صنایع مس ایران با ۲۷ واحد و مخابرات ایران با ۹ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۵۸۰ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن یک میلیاردو ۳۸۰میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۹۱ هزار و ۵۹۷ نوبت داد و ستد بود.

امروز ارزش معاملات، ۳۴درصد بالاتر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع صعودی بود و در طی ساعات معاملات ۲۰ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۴۳ نماد بورسی، امروز ۲۹۹ نماد (معادل ۸۷ %تعدادی و معادل ۹۲% از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و درنهایت تعداد ۱۰۱ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۸۲ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۱۶ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز صنعت خودرو و ساخت قطعات با ۵۸۷، فلزات اساسی با ۱۸۸ و محصولات شیمیایی با ۱۵۹ میلیاردریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند (سه گروه برترمعاملات امروز بودند).

امروز بازار سهام در حالی با معاملاتی کم حجم و متعادل در اغلب نمادهای معاملاتی شاهد پیشرو شدن گروه خودرو و ساخت قطعات با تقویت تقاضا از سوی معامله‌گران اغلب حقیقی بود همچنین لزوم اصلاح قیمت سهام باعث شد تا فروشندگان اغلب حقیقی سهام در گروه‌های پیشرو همچون فلزات اساسی، محصولات شیمیایی و تک‌سهم‌های معدنی عرضه‌کننده سهام باشند. درحال حاظر بازار بدهی پررونق‌‌ترین روزهای خود را طی سال گذشته پشت سر می‌گذارد. در هفته‌ای که گذشت طی یک رکوردشکنی، نقدینگی قابل‌توجهی در این بازار به گردش در آمد. این در حالی است که معاملات سهام در رخوت و رکود نسبی به سر می‌برد. به نظر می‌رسد افزایش نرخ سود بانکی در کنار ثبات تورم و تضعیف چشم‌انداز سودآوری در بازارهای موازی از جمله سهام، ارز و طلا موجب افزایش جذابیت و در نتیجه رشد تقاضا در بازار اوراق با درآمد ثابت و به‌طور خاص اوراق قرضه دولتی شده است. همزمان نیز عرضه‌کنندگان این اوراق، از فرصت کمال بهره را بردند و مبتنی بر نیاز بازار به عرضه‌های سریالی طی دو هفته اخیر پرداختند تا نقدینگی بالقوه به این بازار را جذب کند.

نظر بدهید