وضعیت بورس امروز سه‌شنبه ۸ اسفند

0
288

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده

شاخص کل بورس شاخص کل بورس

بررسی تحلیلی بورس | افزایش شاخص کل بورس

ناظراقتصاد: شاخص کل بورس با افزایش ۲ واحدی به ۹۸.۱۰۱ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۱.۳۹۶ میلیاردریال (۵۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۱.۴۳۸ میلیارد ریال (تقریبا.۹۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱.۴۳۴ میلیارد ریال بوده است.

امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت فولاد مبارکه اصفهان با ۱۰۵ واحد، فولاد خوزستان با ۳۶ واحد و شرکت ارتباطات سیار ایران با ۲۵ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت پالایش نفت اصفهان با ۳۳، صنایع پتروشیمی خلیج فارس با ۳۱ واحد و پالایش نفت تهران با ۳۰ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۱۹۳ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۹۵۸ و ۳۹۶ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۶۵ هزار و ۴۹۰ نوبت داد و ستد بود.

امروز ارزش معاملات، ۱۴ درصد بالاتر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع صعودی بود و در طی ساعات معاملات ۱۳ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۴۳ نماد بورسی، امروز ۳۰۰ نماد (معادل ۸۷ %تعدادی و معادل ۹۴% از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و درنهایت تعداد ۱۰۹ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۶۸ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۲۳ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز صنعت خودرو و ساخت قطعات با ۲۷۰، فلزات اساسی با ۲۶۷ و فرآورده های نفتی با ۱۴۹ میلیاردریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند (سه گروه برترمعاملات امروز بودند).

امروز بورس تهران در حالی شاهد تقویت حجم معاملات نسبت به روز گذشته هم‌زمان با تحرک معامله‌گران اغلب حقیقی در گروه پیشرو فلزات اساسی بود که معامله‌گران حقوقی از فرصت برای عرضه سهام استفاده کردند. با این‌همه همچنان سهم‌های بازار پایه فرابورس که از هفته آینده شاهد جابه‌جایی اغلب نمادهای معاملاتی بازار پایه ب به بازار پایه ج خواهد بود، در کانون توجه بورس‌بازها قرار گرفته است. در گروه قندی‌ نیز تک‌سهم‌های این گروه در حالی با معاملات دوطرفه و درون‌گروهی روی مدار مثبت قرار گرفتند که قند شیرین خراسان با خبرهای جدیدی در مورد دارایی‌های ثابت خود مواجه شده است. امروز همچنین با وجود افزایش قیمت کالایی‌ها در بازار جهانی تک‌سهم‌های گروه فلزات اساسی به‌ویژه در گروه آلومینیوم و سرب و روی با اقبال معامله‌گران اغلب حقیقی روبرو شد. همچنین در گروه استخراج کانه‌های فلزی با توجه به پیش‌بینی‌های مثبت از دورنمای سنگ آهن در بازارهای جهانی دوقلوهای سنگ‌آهنی در کنار هلدینگ‌های آنها و تک‌سهم‌های این گروه با اقبال خریداران روبرو شده است.

نظر بدهید