وضعیت بورس امروز سه‌شنبه ۱۵ اسفند

0
250

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده

شاخص کل بورسشاخص کل بورس

بررسی تحلیلی بورس | کاهش شاخص کل بورس

ناظراقتصاد: شاخص کل بورس با کاهش ۱۹۲ واحدی به ۹۶.۹۹۱ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۳.۸۶۵ میلیاردریال (۲.۶۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۳.۰۰۴ میلیارد ریال (تقریبا۲.۵۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱.۷۶۹ میلیارد ریال بوده است.

امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت گروه مپنا با ۲۳ واحد، پالایش نفت اصفهان با ۲۰ واحد و فولاد خوزستان با ۱۹ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس با ۳۴، پتروشیمی مبین با ۲۸ واحد و سرمایه گذاری غدیر با ۲۵ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۱۸۳ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۸۰۲ میلیون و۴۸۴ سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۵۸ هزار و ۵۴۹ نوبت داد و ستد بود.

امروز ارزش معاملات، ۷ درصد پایین‌تر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع نزولی بود و در طی ساعات معاملات ۱۳ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۴۳ نماد بورسی، امروز ۲۹۸ نماد (معادل ۸۷ %تعدادی و معادل ۹۲% از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرارگرفت و درنهایت تعداد ۸۳ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۹۳ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۲۲ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز صنعت فلزات اساسی با ۲۵۷، خودرو و ساخت قطعات با ۱۹۵ و محصولات شیمیایی با ۱۳۱ میلیاردریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند (سه گروه برتر معاملات امروز بودند).

امروز بازار سهام در حالی شاهد غلبه عرضه بر تقاضای سهام در اغلب نمادهای معاملاتی به ویژه در سهم‌های پیش‌رو بود که اضطراب از سنگین‌تر شدن سایه ریسک‌های غیرسیستماتیک به ویژه در حوزه سیاست خارجی و همزمان با سفر وزیر امور خارجه فرانسه به ایران در کنار خط و نشان‌های رئیس جمهور آمریکا باعث شد تا چشم‌انداز خاکستری در برابر دیدگان معامله‌گران صبور این بازار ترسیم شود. این در حالی است که دولت به عنوان بزرگترین سهامدار بازار سرمایه در آخرین روزهای باقیمانده تا پایان سال برای جبران کسری‌های خود دست به هر کاری از جمله انتشار اوراق بدهی جدید کرده است.

نظر بدهید