وضعیت بورس امروز شنبه ۱۹ اسفند | کاهش شاخص کل بورس

0
274

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
بورس
بورس

بررسی تحلیلی بورس | کاهش شاخص کل بورس

ناظراقتصاد: شاخص کل بورس با کاهش ۲۶۶ واحدی به ۹۶.۵۹۵ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۱.۷۵۰ میلیاردریال (۴۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) ودرفرابورس ۹.۰۳۷ میلیارد ریال (تقریبا۷.۸۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۲.۵۸۷ میلیارد ریال بوده است.

امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت پتروشیمی خارک با ۲۳ واحد، نفت بهران با ۱۸ واحد و پتروشیمی مبین با ۱۶ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت پالایش نفت اصفهان با ۴۹، شرکت فولاد مبارکه اصفهان با ۳۹ واحد و پالایش نفت بندر عباس با ۳۰ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۱۷۵ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۶۸۵ میلیون ۶۵۱ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۱۳۳ هزار و ۲۵۵ نوبت داد و ستد بود.

امروز ارزش معاملات، ۹ درصد بالاتر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع نزولی بود و در طی ساعات معاملات ۱۴ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۴۴ نماد بورسی، امروز ۲۹۸ نماد (معادل ۸۷ %تعدادی و معادل ۹۳% از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرارگرفت و درنهایت تعداد ۹۱ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۸۵ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۲۲ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز صنعت مواد و محصولات دارویی با ۲۵۴، خودرو و ساخت قطعات با ۲۴۲ و فلزات اساسی با ۱۴۸ میلیاردریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند (سه گروه برترمعاملات امروز بودند).

امروز بازار سهام در حالی با معاملاتی کم‌حجم و رخوت‌آور در اغلب نمادهای معاملاتی مواجه بود که نوسان قیمت سهام در برخی نمادهای بازار پایه‌ای از جمله سیمان کرمان، رهشاد سپاهان به ترتیب با نوسان‌های بیش از ۹۹ درصدی و ۲۲ درصدی قابل توجه بود. بازار سهامی که این روزها به زحمت چراغ آن روشن نگه داشته شده در حالی به چهارراه استانبول خیره مانده که سایه سنگین ریسک‌های غیر سیستماتیک به ویژه در حوزه سیاست خارجی چشم‌انداز آن را با ابهام در سال جدید مواجه کرده است. از سویی دیگر تمایل بنگاه‌های شبهه دولتی برای تأمین مالی از بازار سرمایه و حتی شرکت‌های خصوصی به هر قیمتی باعث شده تا بر روی اعتماد سرمایه‌گذاران در بازار سرمایه قُمار شود. بازاری که معلوم نیست دولت چه زمانی تصمیم به گرم کردن تنور آن با تزریق منابع خواهد گرفت. از نکات قابل توجه بازار امروز نیز واگذاری صف خرید سرمایه‌گذاری شفا دارو پس از گذشت یک روز از عرضه اولیه سهام این شرکت علیرغم وعده‌های داده شده برای حمایت از این سهم بود.

نظر بدهید