تحلیل بازار بورس هفته منتهی به ۱۰ آبان

0
314

• در پایان معاملات هفته منتهی ۳ آبان ماه ۹۶، شاخص کل بورس با ۱۲۰۸ واحد افزایش نسبت به هفته قبل، به رقم ۸۷۸۴۵ واحد رسید. شاخص بازار اول با ۱۲۷۸ واحد افزایش به رقم ۶۲۵۳۲ واحد بالغ گردید و شاخص بازار دوم با ۳۵۵ واحد افزایش عدد ۱۹۱۶۴۸ واحد را تجربه کرد و به ترتیب با ۲.۱ درصد و ۰.۱۸ درصد افزایش نسبت به هفته قبل مواجه شدند. در ۵ روز کاری هفته اول آبان ماه ، ارزش کل معاملات اوراق بهادار به ۱۰۸۰۷ میلیارد ریال بالغ شد که نسبت به هفته قبل ۰.۸ درصد کاهش یافته است.
• بورس تهران در حالی دومین هفته آبان ماه را با ثبت بازدهی ۱.۴ درصدی به پایان برد که پس از گذشت ۵ هفته تغییر مالکیت به نفع حقوقی‌ها، شاهد معاملات پر حجم از سوی معامله‌گران حقیقی بازار بودیم. بر این اساس طی معاملات هفته گذشته خالص خرید حقیقی‌ها به حدود ۵.۵ میلیارد تومان رسید. در روزهای اخیر شاهد افزایش خرید و فروش‌ از سوی معامله‌گران بازار هستیم به‌طوری‌که میانگین ارزش معاملات خرد سهام بیش از ۱۵۰میلیارد تومان بوده است. این امر نشان از ورود نقدینگی جدید و افزایش تقاضا در بازار سهام دارد. طی دوره‌های متناوب مقاصدی به‌عنوان سرمایه‌گذاری مناسب از سوی فعالان بازار شناسایی می‌شود و با ورود نقدینگی جدید به آن صنعت رشد شاخص گروه مزبور رخ می‌دهد. این امر تغییر آرایش سهامداران را به دنبال دارد. این موضوع طی هفته‌های گذشته به دنبال افزایش قیمت جهانی فلزات، خریدهای مناسب را در نمادهای فلزی – معدنی به همراه داشت. در هفته گذشته چرخش اقبال به سهام صنعت پالایشی را شاهد بودیم. البته همان‌طور که انتظار می‌رفت روند مزبور در اواخر هفته به دلیل عرضه‌های سنگین در نمادهای پالایشگاهی، روندی متعادل‌تر به خود گرفت. به این ترتیب در آخرین روز هفته نقدینگی به مقصد خودرویی وارد شد. به عبارت دقیق‌تر گروه خودرو و ساخت قطعات هدف موج نقدینگی قرار گرفت. حال در هفته جاری باید در انتظار تثبیت این مقصد و یا شناسایی هدفی جدید برای ورود نقدینگی باشیم. در مجموع این مقاصد متنوع افزایش خرید و فروش‌ها از سوی معامله‌گران به‌ویژه سهامداران حقیقی را به‌دنبال دارد. به نظر می‌رسد افزایش میانگین ارزش معاملات روزانه نیز به فعال‌تر شدن اشخاص حقیقی اشاره دارد.
شاخص کل بورس • در جریان آخرین روز کاری هفته نه تنها شاهد تداوم رشد شاخص بودیم،‌ بلکه معامله‌گران حقوقی با خریدهای قابل‌توجه خود توانستند خالص خرید ۹.۹ میلیارد تومانی را به ثبت برسانند. در این روز دو لیدر گروه خودرویی یعنی ایران خودرو و سایپا شاهد خریدهای پرحجمی از سوی حقوقی‌ها بودند. بر این اساس تغییر مالکیت ۵.۵ میلیارد تومانی در نماد «خساپا» و در مسیر حقیقی به حقوقی شکل گرفت. روند مزبور با جابه‌جا‌یی ۱.۷ میلیارد تومانی در نماد «خودرو» ادامه یافت. البته در کنار توجه به نمادهای خودرویی، خرید سهام فولاد کاوه جنوب و ثبت تغییر مالکیت ۱.۴ میلیارد تومانی نیز قرار داشت.در مقابل حقیقی‌ها نیز همچنان به خریدهای پرحجم خود در نمادهای پالایشی ادامه دادند.

تحلیل هفتگی بورس جهانی
• هفته پیش رو از چند جهت برای سرمایه گذاران در بازارهای مختلف هفته ای بسیار پر اهمیت است. گزارش هایی که از اقتصاد چین، ژاپن، منطقه یورو، آلمان و آمریکا منتشر می شود و نیز معرفی رئیس جدید بانک مرکزی آمریکا (جروم پاول) طی هفته جاری بر عملکرد بازارها تاثیر بزرگی خواهد داشت.
• آینده اقتصادی آمریکا با ریاست جروم پاول بر فدرال رزرو، به عقیده عموم اقتصاددانان، تفاوت محسوسی با روند کنونی نخواهد داشت. پاول میانه‌رو که از سال ۲۰۱۲ میلادی تحت ریاست بن برنانکی و جنت یلن در شورای سیاست‌گذاری فدرال رزرو فعالیت کرده، مخالفت محسوسی با سیاست‌های سال‌های اخیر بروز نداده است و همه شواهد از ادامه روند تدریجی و محتاطانه سیاست‌های پولی در آمریکا حکایت دارند. طبق پیشینه نظرات پاول، به نظر می‌رسد، ریاست او سیاست افزایشی نامحسوس نرخ بهره دوره یلن و همچنین طرح کاهش ترازنامه اوراق بهادار را ادامه دهد. او نسبت به هم‌حزبی‌هایش، ذهن بازتری نسبت به مقررات‌زدایی فدرال رزرو دارد و رویکرد دلخواه این حزب درخصوص اعمال محدودیت بر اعمال سیاست‌های پولی را با احتیاط بیشتری پیگیری خواهد کرد.

به‌ترتیب نمودار شاخص کل و شاخص کل هم وزن
شاخص کل بورس

نظر بدهید