گزارش بورس یک‌شنبه ۵ آذر | بهبود شاخص کل بورس

0
331

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده

شاخص کل بورسشاخص کل بورس

بررسی تحلیلی بازار سهام

ناظراقتصاد: شاخص کل بورس با افزایش ۱۸۶واحدی به ۹۰.۶۵۵ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۲.۹۸۹ میلیاردریال ( ۱.۱۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۱.۵۸۱ میلیارد ریال (تقریبا ۱.۰۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۲.۴۷۰ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت ملی صنایع مس ایران با ۱۲۴ واحد، توسعه معادن وفلزات با ۵۷ واحد و نفت و گاز پتروشیمی تأمین با ۴۶ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت پالایش نفت بندر عباس ۴۲، پالایش نفت تهران با ۴۰ واحد و گسترش نفت و گاز پارسیان با ۳۸ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۲۹۸ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۱ میلیاردو ۴۲۲ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۷۰ هزار و ۸۳۷ نوبت داد و ستد بود.
امروز ارزش معاملات، ۱۰ درصد پایین‌تر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص کل بورس در مجموع صعودی بود و در طی ساعات معاملات ۱۹ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۴۱ نماد بورسی، امروز تعداد ۲۸۵ نماد (معادل ۸۴% تعدادی و معادل ۹۰ % از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و در نهایت تعداد ۱۰۸ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۵۷ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۲۰ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز صنعت فلزات اساسی با ۵۰۵، استخراج کانه های فلزی با ۳۹۰و محصولات شیمیایی با ۱۵۷میلیارد ریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند. (سه گروه برترمعاملات امروز بودند).
امروز بورس تهران در حالی شاهد تقویت دوباره نماگرهای منتخب خود بود که غلبه عرضه بر تقاضای سهام از سوی معامله‌گران اغلب حقوقی به‌ویژه در گروه پالایشی‌ها و فلزات اساسی باعث شد، تا شاخص کل هم‌وزن نمایانگر استراحتی کوتاه برای بازار پس از رکوردشکنی قدرتمند نماگرهای منتخب بازار در روز گذشته باشد. با این‌همه روند معاملات سهام در بازار نشان می‌دهد، گروه معدنی‌ و فلزات اساسی همچنان با اقبال خریداران روبرو هستند و این در حالی است که سایر سهم‌های عموماً برخوردار از سرمایه کوچک در بازار با عطش نقدینگی روبرو هستند. امروز در بازار۲ بورس تهران که به معاملات درون‌گروهی سهام‌دار عمده اختصاص دارد ۱۳۲ میلیون سهم فولاد خوزستان به ارزش کمتر از ۵۴ میلیارد تومان به کدهای انتقالی سهامدار عمده جابه‌جا شد. همچنین ۱۲۲ میلیون اوراق اختیار فروش تبعی فولاد خوزستان به ارزش بیش از ۱۲ میلیارد تومان و در سرمایه‌گذاری میراث فرهنگی نیز ۲۶ میلیون سهم به ارزش کمتر از ۵ میلیارد تومان با معاملات انتقالی از سوی سهامدار عمده روبرو شدند.

نظر بدهید