گزارش بورس یک‎شنبه ۱۲ آذر | عقبگرد شاخص کل بورس

0
310

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
شاخص کل بورس شاخص کل بورس

بررسی تحلیلی بورس | عقبگرد شاخص کل بورس

ناظراقتصاد: شاخص کل بورس با کاهش ۳۴۴ واحدی به ۹۰.۹۵۱ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۱.۹۷۶ میلیاردریال (۶۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۲.۳۱۷ میلیارد ریال (تقریبا ۱.۹۰۰میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱.۷۹۳ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت نفت و گاز پتروشیمی تأمین با ۳۶ واحد، ایران خودرو با ۲۱ واحد و ارتباطات سیار ایران با ۲۰ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت فولاد مبارکه اصفهان ۸۶، پالایش نفت بندر عباس با ۵۷ واحد و پالایش نفت اصفهان با ۵۷ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۱۹۷ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۱ میلیاردو ۲۸۳ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۷۰ هزار و ۵۶۷ نوبت داد و ستد بود.
امروز ارزش معاملات، ۴۱ درصد بالاتر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع صعودی بود و در طی ساعات معاملات ۱۷ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۴۱ نماد بورسی، امروز تعداد ۲۹۴ نماد (معادل ۸۶% تعدادی و معادل ۹۰ % از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و در نهایت تعداد ۱۱۵ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۶۰ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۱۹ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز صنعت فلزات اساسی با ۲۵۴، محصولات شیمیایی با ۲۲۳ و فرآورده های نفتی با ۱۵۸ میلیارد ریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند.(سه گروه برترمعاملات امروز بودند).
امروز بورس تهران در حالی با عقب‌گرد اغلب نماگرهای منتخب خود شاهد غلبه عرضه بر تقاضای سهام در گروه‌های پیشروی بازار از جمله پالایشی‌ها، فلزات اساسی و معدنی‌ها بود که گروه خودرویی‌ها با بازگشت دوباره خریداران سهام، تعدیل دامنه نوسان قیمتی از منفی به مثبت را تجربه کرد، هر چند که روند متعادل عرضه و تقاضا مانع از شکل‌گیری هرگونه صف خرید پایدار پرحجم در این گروه شده است. در این بین نوسان شیرین میان قیمت سهم و حق تقدم در برخی نماد ها از جمله تاپیکو به شکل گیری سیاستی جدید برای بورس بازان برخوردار از قدرت تحلیل و حساب و کتاب تبدیل شده تا در روندی آرام و بی دردسر بازده قابل توجهی را کسب کنند. در گروه فلزات اساسی در حالی اصلاح قیمت سهام در دستورکار معامله‌گران قرار گرفته که مهدی ثقفی مدیرعامل آلومینیوم ایران شد. وی پیشتر در کارنامه کاری خود مدیریت آلومینیوم المهدی را تجربه کرده و رابطه نزدیک با مدیریت خصوصی قانونی این مجتمع بزرگ دارد.

نظر بدهید