خلاصه تحلیل هفتگی بازار بورس | هفته منتهی به ۲۲ آذر

0
304

• بورس اوراق بهادار تهران در معاملات هفته گذشته هر چند شاهد شرایط مناسبی بود اما با توقف دوباره نماد «های‌وب» پرحاشیه به پایان رسید. شاخص کل بورس در معاملات هفته منتهی به ۲۲ آذر، رشد ۲.۴درصدی را تجربه کرد و بیشترین رشد هفتگی از شهریور ماه سال‌جاری را ثبت کرد. طی معاملات این هفته نماگر اصلی بازار سهام ضمن دو کانال‌شکنی در سطح ۹۳ هزار و ۲۸۴ واحدی قرار گرفت و بازدهی خود از ابتدای سال را به حدود ۲۰.۸ درصد رساند. معاملات پررونق هفته گذشته در حالی امیدواری‌ها و توجه‌های زیادی را به خود جلب کرد که توقف نماد «های‌وب» در معاملات روز چهارشنبه بار دیگر نگرانی‌هایی از مشکلات ساختاری بازار را به نمایش گذاشت.
شاخص کل بورس با رشد هفتگی ۲.۴ درصدی، بیشترین بازدهی هفتگی خود را از شهریور تجربه کرد. روز جمعه، افت شاخص دلار در کنار آمارهای مناسب اقتصادی چین (رشد تولیدات صنعتی) ادامه رشد قیمت فلزات اساسی را رقم زد. با وجود این، کاهش تقاضای چین در زمستان عامل فشار بر قیمت فولاد در بازار آتی شانگهای و افت سنگ آهن و زغال‌سنگ شد. پیش‌تر روز چهارشنبه، معاملات «های‌وب» تحت عنوان عدم شفافیت اطلاعات و پس از تشدید نوسانات با اعلام ادغام با پارس‌آنلاین ابطال و نماد آن متوقف شد. این عامل در کنار بازگشایی پالایشی‌ها پس از توقف به دلیل تعدیل مثبت قابل توجه این نمادها می‌تواند بر شاخص کل بورس اثرگذار باشد. رشد اخیر نرخ دلار از شاخص حمایت می‌کند. همچنین عدم تصمیم کنگره نسبت به برجام، ریسک این مساله را تا تصمیم نهایی ترامپ به تعویق خواهد انداخت.
شاخص کل بورس • طی معاملات هفته گذشته روند مناسب قیمت‌ها در بازارهای جهانی و همچنین تداوم رشد نرخ دلار زمینه استقبال معامله‌گران از نمادهای فلزی را فراهم آورد. پتروشیمی‌ها نیز به لطف معاملات پرحجم در نماد معاملاتی شرکت پتروشیمی زاگرس، در رده دوم صنایع پیشران معاملات هفته منتهی به ۲۲ آذر فرابورس ایران قرار گرفتند (۴۰ درصد از ارزش معاملات هفتگی گروه محصولات شیمیایی به نماد «زاگرس» اختصاص داشت). بر این اساس در هفته مورد بررسی، دو گروه فلزات اساسی و محصولات شیمیایی به ترتیب ۳۳ و ۱۱ درصد از ارزش معاملات خرد فرابورس ایران را به خود اختصاص دادند و در صدر دیگر صنایع قرار گرفتند.

تحلیل هفتگی بورس جهانی
• در هفته های اخیر قیمت سنگ آهن با عیار بالا افزایش یافته است. در ماه اکتبر قیمت ها به پایین ترین میزان در چهار ماه گذشته رسیده بود. برخی تحلیلگران می گویند افزایش قیمت سنگ آهن که به رغم محدود شدن تولید فولاد در چین رخ داده نشان می دهد هنوز هم به اندازه کافی ظرفیت خالی برای تولید فولاد وجود دارد که سبب افزایش تقاضا برای سنگ آهن شده است.
• سال آینده ظرفیت تولید فولاد در چین ۳۰ تا ۳۵ میلیون تن کاهش می یابد و این به رشد قیمت ها کمک خواهد کرد. در این حالت قیمت سنگ آهن با عیار بالا و متوسط حمایت خواهد شد. البته در سال های آینده احتمال کاهش تولید فولاد در چین، رشد عرضه سنگ آهن از سوی شرکت های بزرگ و تداوم مازاد عرضه عواملی هستند که تقاضا برای سنگ آهن را کاهش خواهند داد.

                  به‌ترتیب نمودار شاخص کل و شاخص ‌کل هم وزن
شاخص کل بورس

نظر بدهید