گزارش بورس یک‌شنبه ۲۶ آذر | بهبود شاخص کل بورس

0
329

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
شاخص کل بورسشاخص کل بورس

بررسی تحلیلی بورس | شاخص کل بورس و فتح قله‌ای دیگر!

ناظراقتصاد: شاخص کل بورس با افزایش ۹۹۴ واحدی به ۹۵.۶۰۰واحد رسید.ارزش معاملات در بورس معادل ۳.۴۶۴ میلیاردریال(۵۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۴.۵۵۷ میلیارد ریال (تقریبا ۴.۰۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۳.۵۲۱ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس با ۳۰۰ واحد، ملی صنایع مس ایران با ۱۶۲ واحد و پالایش نفت اصفهان با ۱۳۰ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت سرمایه گذاری گروه توسعه ملی با ۲۱، آسان پرداخت پرشیا با ۱۷ واحد و توسعه معادن و فلزات با ۱۵ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۳۴۶ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۱ میلیاردو ۲۷۰ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۸۴ هزار و ۱۱۲ نوبت داد و ستد بود.
امروز ارزش معاملات، ۲۶درصد بالاتر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع صعودی بود و در طی ساعات معاملات ۸۵ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۴۱ نماد بورسی، امروز تعداد۲۸۸ نماد (معادل ۸۴% تعدادی و معادل ۸۹ % از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و در نهایت تعداد ۱۲۸ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۴۳ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۱۷ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز صنعت فلزات اساسی با ۹۵۱، فرآورده‌های نفتی با ۳۲۶ و استخراج کانه های فلزی با ۲۸۲ میلیارد ریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند.(سه گروه برترمعاملات امروز بودند).
امروز بورس تهران در صورتی شاهد ثبت رکورد جدید دیگری برای شاخص کل و بازده نقدی بورس تهران بود که با لمس نقدینگی جدید در بازار و تحرکت دوباره حقوقی‌ها در سهم‌های شاخص‌سازی همچون هلدینگ پتروشیمی خلیج‌فارس، ملی صنایع مس ایران، پالایش نفت اصفهان، معدنی و صنعتی گل‌گهر، سرمایه‌گذاری غدیر، پتروشیمی جم و فولاد مبارکه شاهد حضور پررنگ معامله‌گران اغلب حقیقی به‌ویژه در میان شرکت‌های حاضر در بازار دوم بورس بود. بازاری که در آن شرکت‌های برخوردار از سهام شناوری پایین و یا سهم‌های با سرمایه پایین‌تر از شرکت‌های بازار اولی حضور دارند. روی آوردن مدیران برخی صندوق‌های سرمایه‌گذاری به بازار سهام و گرایش بخشی از نقدینگی این صندوق‌ها به سمت تالار شیشه‌ای اگرچه باعث ایجاد بارقه‌های امید برای اغلب معامله‌گران شده، اما حجم معاملات سهام و تعداد دفعات، هنوز با آنچه که مورد انتظار فعالان بازار به‌عنوان دوران رونق تعریف می‌شود، فاصله دارد. بااین‌همه انتظار برای ایجاد رونق نسبی در فضای کسب‌وکار طی سال ۱۳۹۷ و پیش‌بینی رشد سودآوری شرکت‌ها اصلی‌ترین مبنای تحلیل در بازار سهام است.

 

نظر بدهید