خلاصه تحلیل بازار بورس | هفته منتهی به ۲۹ آذر

0
316

• در پایان معاملات هفته منتهی ۲۹ آذر ماه ۹۶ شاخص کل بورس با ۲۲۲۵ واحد افزایش نسبت به هفته قبل، به رقم ۹۵۵۰۸ واحد رسید. شاخص بازار اول با ۱۴۳۲ واحد افزایش به رقم ۶۸۱۱۸ واحد بالغ گردید و شاخص بازار دوم با ۳۸۴۱ واحد افزایش عدد ۲۰۲۴۱۵ واحد را تجربه کرد و به ترتیب با ۲.۱۵ درصد و ۱.۹۳ درصد افزایش نسبت به هفته قبل مواجه شدند. در ۵ روز کاری این هفته، ارزش کل معاملات اوراق بهادار به ۱۵۵۵۹ میلیارد ریال بالغ شد که نسبت به هفته قبل ۱۳.۵ درصد افزایش یافته است. در ضمن تعداد ۷۰۲۵ میلیون انواع اوراق بهادار در بیش از ۵۴۷ هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب ۲۵ درصد و ۴۰ درصد افزایش را نسبت به هفته گذشته تجربه کرد. این درحالی است که تعداد ۳۶ میلیون واحد از صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس تهران به ارزش کل بیش از ۳۶۶ میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفت و هر کدام به ترتیب با ۹ و ۱۰ درصد کاهش نسبت به هفته گذشته همراه شد.
شاخص کل بورس با رشد هفتگی ۲.۴ درصدی و رشد ماهانه ۷.۶ درصدی بیشترین رشد ماهانه از دی ۹۴ را ثبت کرد و بازدهی سه‌ماه پاییز به ۱۱.۳ درصد رسید. شکسته شدن سقف تاریخی شاخص کل بورس در روزهای ابتدایی آذر با حرکت نقدینگی به بازار سهام، رشد ۶۰ درصدی ارزش و ۷۱ درصدی حجم معاملات در آذر نسبت به میانگین مهر و آبان را رقم زد. در ماه گذشته، شاخص صنعت اطلاعات و ارتباطات با رشد «های‌وب» در صدر رشد شاخص صنایع و در کنار آن فلزی-معدنی‌ها با قیمت‌ جهانی کالاها و هلدینگ‌های چند‌رشته‌ای با خوش‌بینی به سودآوری شرکت‌های زیر مجموعه از شاخص حمایت کردند. در روزهای اخیر، رشد قیمت فولاد در بازار چین و سنگ‌آهن، همچنین نوسان مس بالاتر از ۷۰۰۰ دلار، روی بالاتر از ۳۲۰۰ دلار می‌تواند در کنار انتشار گزارش‌های ماهانه از شاخص حمایت کند.
شاخص کل بورس

• دنیای اقتصاد: ماه آذر درحالی پایان یافت که فرابورس ایران در این بازه زمانی بازدهی ۶.۸ ‌درصدی را ثبت کرده است. شاخص این بازار با رشد ۶۹ واحدی، در آخرین روز معاملاتی آذرماه در ارتفاع ۱۰۸۱ واحدی ایستاد. یکی از اتفاقات مثبت در فرابورس افزایش معنادار ارزش معاملات در ماه گذشته و ورود نقدینگی تازه‌نفس به بازار بود. ضمن اینکه، در بازار اوراق با درآمد ثابت نیز یک مرحله دیگر از اسناد خزانه اسلامی در نماد «اخزا۶۰۲» عرضه و یک مرحله از این اسناد در نماد «سخاب۳» سررسید شد. شاخص کل فرابورس از ابتدای آذرماه ۶.۸ درصد افزایش داشته است. در این میان، تاثیر رشد قیمت سهام شرکت‌های بزرگ فرابورسی بر شاخص قابل‌توجه است. بررسی‌ها نشان می‌دهد که افزایش شاخص کل فرابورس طی ماه آذر بیشتر تحت‌تاثیر معاملات مثبت و رشد قیمت در سهام نمادهای زیرمجموعه گروه پتروشیمی و فلزات اساسی بوده است.
رشد پرشتاب قیمت‌ها در ماه گذشته بازدهی بازار سهام از ابتدای سال را به ۲۳.۷ درصد رساند تا عنوان پربازده‌ترین بازار سرمایه‌گذاری کشور در این بازه زمانی به بورس اختصاص یابد. عمده دلایل رشد شاخص سهام در این بازه زمانی به روند قیمت‌ها در بازارهای جهانی و رشد نرخ ارز بر می‌گردد، ضمن آنکه عبور شاخص کل بورس از قله تاریخی و ضوابط سخت‌گیرانه بانک مرکزی برای کاهش نرخ سود بانکی نیز در تداوم صعود قیمت‌ها اثرگذار بود. در همین حال، نسبت قیمت بر درآمد سهام همگام با رشد نماگرهای بورس به ۷.۳ واحد رسید. رسیدن نسبت P/E بازار به سطوح فعلی البته چندان نگران‌کننده ارزیابی نمی‌شود چرا که به نظر می‌رسد، انتظارات سهامداران تحت تاثیر عوامل حمایت‌کننده از معاملات قابلیت محقق شدن داشته باشد. با این حال کاهش جذابیت عمومی سهام همگام با رشد اخیر قیمت‌ها امری غیر قابل اجتناب بوده است.

تحلیل هفتگی بورس جهانی
• در دو فصل آینده شرایط بهتر اقتصادی در کشورهای توسعه یافته، افزایش مجدد نرخ های بهره در آمریکا، رونق در بازارهای مالی و احتمال پایین شدت پیدا کردن تنش های ژئوپلیتیک عوامل فشار بر قیمت طلا هستند.
• طی دو روز پایانی هفته گذشته، بیت‌کوین که طی ماه‌های اخیر در یک روند صعودی چشمگیر مرز قیمتی ۲۰ هزار دلار را هم پشت‌سر گذاشته بود، در حدود ۸ هزار دلار از ارزش خود را از دست داد. این سقوط غیرمنتظره از یکسو تقویت‌کننده فرضیه بدبینانه و البته ثابت‌نشده حباب قیمتی در بیت‌کوین بود و از سوی دیگر معامله‌گران پیش‌تر خوش‌بین به کسب سود از بیت‌کوین را به برزخ تصمیم‌گیری وارد کرد.

به‌ترتیب نمودار شاخص کل و شاخص کل هم وزن
بورس , شاخص کل بورس

نظر بدهید