گزارش بورس سه‌شنبه ۲ آبان | بهبود شاخص کل بورس

0
364

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
@monitoreconomy_ir-960802-1تحلیل بورس

بررسی تحلیلی بازار سهام و شاخص کل بورس

ناظراقتصاد: شاخص کل بورس با افزایش ۱۸۲ واحدی به ۸۶.۵۲۹ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۲.۱۳۶ میلیاردریال(۷۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۱.۰۰۲ میلیارد ریال (تقریبا ۶۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱.۸۳۸ میلیارد ریال بوده است.

امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت فولاد مبارکه اصفهان با ۱۰۸ واحد، پالایش نفت تهران با ۴۶ واحد و مخابرات ایران با ۴۳ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت سایپا با ۴۵، فولاد خوزستان با ۱۰ واحد و فولاد آلیاژی ایران با ۹ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۲۱۳ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۹۱۲ میلیون و ۲۷۵ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۸۶ هزار و ۱۱۵ نوبت داد و ستد بود.

امروز ارزش معاملات، ۳ درصد بالاتر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع صعودی بود و در طی ساعات معاملات ۱۳ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۴۱ نماد بورسی، امروز تعداد ۲۵۹ نماد (معادل ۷۶% تعدادی و معادل ۷۷ % از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و در نهایت تعداد ۹۳ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۴۸ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۱۸ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز صنعت فلزات اساسی ۳۵۷، مخابرات با ۲۷۲ و خودرو و ساخت قطعات با ۱۲۹ میلیارد ریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند.(سه گروه برترمعاملات امروز بودند).

امروز بورس تهران درحالی حجم معاملات انبوه‌ترین را نسبت به روزهای گذشته نشان می‌داد که نگاهی با بازار نقدی سهام حاکی از تداوم معاملات کم فروغ و بی‌رونق در این بازار دارد. در این بین حمایت حقوقی‌های حامی نماگرهای منتخب بازار از طریق بازارگردانی سهم‌های پیشرو شامل فولاد مبارکه و تک‌سهم‌های گروه پالایشی و همچنین هلدینگ‌های سرمایه‌گذاری پتروشیمیایی در کنار مخابرات ایران باعث شده تا بازار سهام همچنان روی خود را با سیلی سرخ نگه دارد. آنچه که این روزها بازار سهام را دچار آمارها و نماگرهای «دیجیتالی» کرده، شاید از نگاه کارشناسان بازار سرمایه فرآیند معاملات الگوریتیمی باشد که به پشتوانه ربات‌های معامله‌گر و تنها با هدف شناسایی بازدهی‌های کوتاه‌مدت به کار گرفته می‌شوند. بازدهی‌هایی که هم‌اکنون استراتژی سرمایه‌گذاری در بازار سهام را در هدف ۱۰ درصدی متمرکز کرده است. روند انتشار گزارش‌های عملکردی ۶ ماهه شرکت‌ها نیز در حالی همچنان ادامه دارد که نتوانسته است در چند نماد انگشت‌شمار به رضایت سهامداران بینجامد. ازاین‌رو تمرکز معامله‌گران حرفه‌ای بر روی اوراق اختیار معامله خرید و فروش بر روی سهم‌های پیشرو و سایر ابزارهای بدهی رونق بیشتری نسبت به سهام پیدا کرده است.

نظر بدهید