کدام استان‌ها بیشترین صادرات را دارند؟

0
546

ناظراقتصاد: با افزایش صادرات در هر یک از استان‌های کشور به فراخور ظرفیت‌های آن، می‌توان دستیابی به موفقیت‌های اقتصادی را به‌صورتی مضاعف تقویت کرد. صادرات یکی از پایه‌های اساسی در پیشبرد هر چه بیشتر اهداف تعیین شده در مسیر توسعه اقتصادی به شمار می‌رود، مقوله‌ای که در سیاست‌های موسوم به اقتصاد مقاومتی به عنوان یکی از جامع‌ترین و راهبردی‌ترین نقشه راه اقتصادی به آن تاکید بسیاری شده است.

بدون تردید صادراتی باعث پیشرفت اقتصادی خواهد شد که در قالب غیرنفتی معنا و مفهوم پیدا کند، در غیر این‌ صورت با خام فروشی امکان تحقق و دستیابی به افق و چشم‌انداز ترسیم شده غیرممکن خواهد بود. بنابراین هر اندازه در صادرات غیرنفتی به توفیقات بیشتری نائل شویم، شاهد دستاوردهای ارزنده‌تری در عرصه اقتصادی کشور خواهیم بود.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده؛ ایران در نیمه نخست امسال، حدود ۲۰ میلیارد و ۵۴۵ میلیون دلار صادرات غیرنفتی داشته که در مقایسه با زمان مشابه در سال قبل، بیش از ۳ درصد، کاهش را نشان می‌دهد و با عنایت به لزوم افزایش هر چه بیشتر صادرات محصولات غیرنفتی، این اعداد و ارقام نوید بخش به نظر نمی‌رسد!

محمد اسماعیلی، کارشناس مسائل اقتصادی در گفت‌وگویی بیان کرده است: با اشاره به اهمیت صادرات غیرنفتی در توسعه اقتصادی کشورها، اظهار کرد:  کشورهای بسیاری همچون چین آلمان، ژاپن، ترکیه، کره جنوبی و… در همین مسیر از چنان بنیه اقتصادی توانمندی برخوردار شده‌اند که در مناسبات و معادلات اقتصادی جهان امکان نادیده انگاشتن نقش و سهم آنها وجود ندارد.

این کارشناس مسائل اقتصادی گفت: انتظار می‌رود دستگاه‌های ذی‌ربط داخلی با برنامه‌ریزی هدفمند، اتخاذ تدابیر مقتضی و حمایت از تولید داخلی بر پایه محصولات غیرنفتی، بستر ارتقای این مولفه مهم و ضروری را به نحوی هموار کند که هر ساله شاهد افزایش حجم صادرات غیرنفتی ایران و تقویت آورده ارزی آن برای کشور باشیم.

وی افزوده است: طبق نظر برخی مسوولان ذی ربط؛ بیشترین میزان صادرات در میان تمامی استان‌های کشور به استان بوشهر با ۷میلیارد و ۳۹۱ میلیون دلار و پس از آن، خوزستان با ۶میلیارد دلار و سپس تهران با ۴میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار بیشترین صادرات محصولات غیرنفتی را به خود اختصاص داده‌اند.

اسماعیلی گفت: طبق اخبار منتشر شده؛ صادرات محصولات غیرنفتی در استان بوشهر در مقایسه با مدت زمان مشابه در سال ۹۵، تغییری نداشته که انتظار می‌رود با تلاش هر چه بیشتر از ظرفیت‌های صادراتی این استان در بخش‌های گوناگون، شامل میعانات گازی، کودهای معدنی، سیمان، محصولات پتروشیمی، ماهی و میگوی پرورشی، گوگرد، سنگ گچ، هندوانه، خربزه و آهن بهره‌وری هر چه بیشتری حاصل شود. وی افزود: افزایش و رشد ۱۲درصدی صادرات غیرنفتی در استان خوزستان به عنوان حوزه جغرافیایی که رتبه دوم کشور را در این حوزه به خود اختصاص داده، گام مثبت و شایسته‌ایی است که باید برای ارتقای هر چه بیشتر آن بیش از پیش کوشید.

استان تهران دارای بیشترین رشد صادراتی

در میان استان‌های کشور، استان تهران با رشد ۹۰ درصدی، بیشترین میزان افزایش صادرات غیرنفتی را به خود اختصاص داده که این موضوع نشان‌دهنده، دمیده شدن روحی جدید در کالبد اقتصادی این استان از لحاظ صادرات است.

محمد اسلامی، کارشناس بازار در گفت‌وگو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی، با اشاره به استقرار ۱۶ شهرستان در استان تهران، اظهار کرد: هر کدام از شهرستان‌های قرار گرفته در خطه جغرافیایی تهران، از ظرفیت‌های خاص به خود برخوردار هستند و با وجود قابل تقدیر بودن تدابیر اتخاذ شده برای رشد ۹۰ درصدی صادرات محصولات غیرنفتی از این استان، همچنان فرصت‌های مغفول بسیاری در این عرصه وجود دارد که باید شناسایی، حمایت و به کار گرفته شوند.

استان اصفهان نیز دومین استان از حیث رشد و افزایش صادرات غیرنفتی به شمار می‌رود و برآوردها حاکی از افزایش ۲۱ درصدی وزن و ۱۷ درصدی ارزشِ صادرات غیرنفتی در این حوزه است.

اسلامی در ادامه گفت: طبق آمار؛ در انتهای جدول نیز استان کهگیلویه و بویر احمد و سپس اردبیل، چهار محال و بختیاری، خراسان شمالی، همدان، قم، البرز، گلستان و سمنان قرار گرفته‌اند که هر کدام در مجموع شش ماهه نخست امسال، ارزش صادراتی محصولاتشان کمتر از ۱۰۰ میلیون دلار بوده است.

وی در خاتمه یادآور شد: در هر یک از استان‌های کشور، ظرفیت‌هایی وجود دارد که باید با شناسایی و حمایت، به‌صورت بالفعل در آیند و به‌طور قطع در چنین شرایطی، فاصله گرفتن از اقتصاد نفتی امری سهل و آسان خواهد بود.

نظر بدهید