اولین صادرکننده گاز مایع طبیعی در جهان

0
260

ناظر اقتصاد : اداره آمار استرالیا روز جمعه گزارشی منتشر کرد که براساس آن، این کشور در ماه نوامبر (آبان ۹۷) ۶.۵۵ میلیون تن گاز ال ان جی صادر کرد که از ۶.۲۷ میلیون تن صادرات قطر در همین ماه بیشتر است.

یکصد و هفتاد و پنجمین نشست وزیران نفت اوپک از روز گذشته در وین پایتخت اتریش درحال برگزاری است. طبق گزارش شرکت انگلیسی بی پی، قطر در سال ۲۰۱۷ باز هم توانست با صادرات ۱۰۳.۴ میلیارد متر مکعب گاز ال ان جی نام خود را به عنوان اولین صادر کننده این گاز در جهان ثبت کند. گاز مایع طبیعی سومین صادرات اصلی استرالیا به جهان است و زغال سنگ و آهن خام در رتبه‌های اول و دوم صادرات این کشور قرار دارد.

ارزش صادرات هر سه کالای استرالایی در ۱۲ ماهه منتهی به اکتبر ۲۰۱۸ ( مهر۹۷) ۱۱۹.۳ میلیارد دلار آمریکا برآورد شده است.

زغال سنگ ارزشمندترین کالای صادراتی استرالیا با ۴۶.۷ میلیارد دلار، سنگ آهن با ۴۴.۵ میلیاردل دلار و گاز مایع طبیعی با رقم ۲۸ میلیارد دلار در ۱۲ماهه مورد محاسبه بوده است. مت کانوا وزیر منابع استرالیا روز جمعه به رسانه‌های این کشور گفت که تمرکز دولت اسکات موریسون در حال حاضر افزایش صادرات زغال سنگ است و سرمایه گذاری های خارجی در این زمینه در کشور تسهیل می‌شود. وی افزود: صادرات این سه کالا برای استرالیا سودآوری بسیاری داشته و این روند نیز ادامه خواهد یافت.

چین، کره جنوبی، ژاپن، سنگاپور ، انگلیس، نیوزیلند و تایلند مهمترین وارد کنندگان سه کالای صادراتی استرالیا هستند.

مدیرعامل شرکت نفت قطر پیشتر اعلام کرده بود که این کشور به عنوان بزرگترین صادر کننده گاز طبیعی مایع در جهان، قصد دارد تولید خود را تا سال ۲۰۲۴ حدود ۳۰ درصد افزایش دهد و تولید سالانه خود را نیز به ۱۰۰ میلیون تن افزایش دهد. اکنون استرالیا با افزایش تولید گاز ال ان جی، به عنوان رقیب اصلی قطر در این زمینه و همچنین یکی از رقبای اصلی تولید و صادرکنندگان این گاز در جهان تبدیل شده است.

طبق گزارش های رسانه‌ای، ۱۶ کشور دارای بزرگترین ذخایر گازی در جهان هستند که استرالیا در رتبه دوازدهم قراردارد.

نظر بدهید