۴ تهدید در اقتصاد جهانی

0
6720

ناظراقتصاد: کریستین لاگارد رییس صندوق بین المللی پول نسبت به در پیش گرفتن سیاست حمایتی به شدت انتقاد کرد و گفت: این موضوع سایه‌ای سنگین بر سر آینده تجارت جهانی گسترده است و محدودیت‌های ناشی از آن به همه بویژه مصرف کنندگان فقیر آسیب وارد می‌کند. به گزارش ایبِنا به نقل از گاردین، وی در سخنرانی خود که در دانشگاه هنگ کنگ برگزار شد گفت: نه تنها در پیش گرفتن سیاست حمایتی منجر به گران تر شدن محصولات و محدودتر شدن گزینه‌ها می‌شود، بلکه مانع از اجرای نقش ضروری تجارت در افزایش بهره وری و توسعه فناوری‌های جدید می‌شود.

لاگارد خاطر نشان کرد که تصویر جهان فعلی، روشن است؛ اما ابرهای سیاهی بر سر آن پدیدار شده‌اند. به گفته وی، در حال حاضر ۴ تهدید در اقتصاد جهانی وجود دارد که شامل «تنش‌های تجاری، افزایش ریسک‌های مالی و پولی و ژئوپولتیک‌های نامشخص» است. لاگارد هشدار داد که قوانین و مسئولیت‌های به اشتراک گذاشته شده سیستم تجارت جهانی در حال حاضر در معرض خطر از هم گسسته شدن و این مسئله شکست سیاست جمعی را در به دنبال خواهد داشت و غیر قابل توجیه است.

وی در مورد تجارت غیر منصفانه و تاثیر آن بر روی تراز کسر تجاری گفت: در پیش گرفتن این سیاست، تاثیر جزیی بر روی مجموع تراز کسر تجاری یک کشور با جهان دارد و عدم تعادل به آن معنی است که یک کشور بیشتر از درآمد خود خرج کند و کارآمدترین ابزارها برای مقابله با آن شامل کاهش کسری بودجه دولت، قدرتمند کردن چارچوب‌های پولی و کاهش تدریجی بدهی عمومی است.

رییس صندوق بین المللی پول در ادامه به آمریکا توصیه کرد که کسری مالی خود را کاهش و به آلمان پیشنهاد که با هزینه کرد بیشتر می‌تواند به اقتصاد خود کمک کند. وی در ارتباط با بازارهای نوظهور از قبیل چین و هند گفت که تقویت ثبات مالی به وسیله افزایش سیاست‌های بازدارنده از ایجاد آسیب در بخش‌های بانکداری و شرکت‌ها به عنوان کلید راه گشا برای آنها محسوب می‌شود.

کریستین لاگارد در ارتباط با سیاست‌های تعرفه‌ای دونالد ترامپ گفت: این موضوع نه تنها می‌تواند به اقتصاد آمریکا از قبیل بخش ساخت و ساز و تولید که کاربران اصلی آلومنیوم و فولاد هستند آسیب وارد کند، بلکه به فراسوی ایالات متحده هم گزند می‌رساند.

رییس صندوق بین المللی پول در مورد شفاف بودن برنامه سیاست‌های اقتصادی ترامپ که در حال پیش بردن آنها است، ابراز شک و تردید کرد.

نظر بدهید