طلا در هفته منتهی به جمعه ۱۶ تیر

0
269

بازارجهانی
• روز دوشنبه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۲۳۲ دلار معامله شد. رشد شاخص دلار و تقویت ریسک‌پذیری معامله‌گران طلا را به کف ۷هفته‌ای رساند. افت پوند و کاهش یورو از سقف یک‌ساله، در کنار شناسایی کف رشد شاخص دلار را رقم زد.
• روز سه شنبه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۲۲۵ دلار معامله ‌شد. نوسان فلز زرد در کف ۷ هفته‌ای در شرایطی ادامه می‌یابد که در ساعات پایانی معاملات دوشنبه، قیمت اونس طلا به کف ۱۲۱۸ دلاری نیز رسیده بود.
• روز چهارشنبه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۲۲۶ دلار معامله شد. پس از آزمایش موشکی کره‌شمالی در روز سه‌شنبه، رهبر این کشور اعلام کرد که این موشک قاره‌پیما توانایی حمل کلاهک هسته‌ای با سایز بزرگ را دارد. همچنین این اقدام با برخی تهدیدها نسبت به حمله هسته‌ای به آمریکا همراه شد.
ه روز جمعه اونس طلا به قیمت ۱۲۲۲ دلار معامله ‌شد. گرچه شرایط سیاسی از تنش‌های میان کره شمالی با آمریکا تا بحران قطر نشانه‌های حمایتی از کالاهای امن محسوب می‌شوند، اما فلز زرد چندان واکنشی به این موضوع نشان نداده است. انتشار نتیجه نشست پیشین فدرال رزرو نیز ابهام در افزایش نرخ بهره را افزایش داد. هرچند سایر بانک‌های مرکزی مهم از جمله اتحادیه اروپا و انگلیس تمایل بیشتری نسبت به اتخاذ سیاست‌های انقباضی نشان داده‌اند. عموما تداوم سیاست‌های انبساطی از قیمت طلا حمایت می‌کند(مشابه آنچه از فدرال رزرو انتظار می‌رود) و در مقابل، حرکت به سمت انقباضی‌تر شدن تقاضای طلا را کاهش می‌دهد. بنابراین، فلز زرد در شرایط کشمکش‌های سیاسی و نامشخص بودن نسبی سیاست بانک‌های مرکزی نوسانات مبهمی را تجربه می‌کند. به طوری که در معاملات روزهای اخیر بازه کمتر از ۱۲۲۰ تا ۱۲۳۰ دلار را تجربه کرده است.

بازار ایران
• روز دوشنبه هر سکه طرح جدید با افت ۳ هزار تومانی به قیمت یک میلیون و ۲۱۶ هزار تومان معامله شد. افت طلای جهانی در کنار نوسان محدود دلار بر سکه فشار آورد.
• روز سه شنبه هر سکه طرح جدید با افت ۵ هزار تومانی به قیمت یک میلیون و ۲۱۱ هزار تومان معامله شد. افت قابل توجه قیمت طلای جهانی عامل اصلی فشار بر قیمت سکه بود.
• روز چهارشنبه هر سکه طرح جدید با رشد هزار تومانی به قیمت یک میلیون و ۲۱۲ هزار تومان معامله شد. گرچه اونس طلای جهانی به روند نزولی خود در معاملات دیروز ادامه داد، اما رشد نرخ دلار موجب شد سکه رشد اندک قیمتی را تجربه کند.
• هفته گذشته هر سکه طرح جدید با افت ۴/۰ درصدی به قیمت یک میلیون و ۲۱۱ هزار تومان معامله شد. با وجود رشد نیم‌درصدی نرخ دلار، کاهش بیش از ۲ درصدی قیمت طلای جهانی بر قیمت سکه فشار وارد کرد. به نظر می‌رسد معامله‌گران سکه همچنان نسبت به رشد نرخ دلار و همچنین عدم کاهش بیشتر قیمت اونس طلای جهانی امیدوارند. این موضوع باعث شده حباب سکه (بیشتر بودن قیمت بازاری از ارزش ذاتی سکه) مجددا به بیش از ۱۰۰ هزار تومان برسد. نوسانات نامعلوم طلای جهانی و توقف مسیر صعودی دلار در معاملات پنج‌شنبه باعث شدند سکه نیز در این روز نوسان محدود هزار تومانی را تجربه کند. جالب توجه آنکه سکه طی دو هفته اخیر نسبت به ریزش قیمت‌ها به کمتر از یک میلیون و ۲۱۰ هزار تومان واکنش نشان می‌دهد و نوعی مرز روانی محسوب می‌شود.

پیش‌بینی
• در نظرسنجی این هفته کیتکو درباره تغییرات قیمت طلا در هفته پیش رو، هم تحلیلگران پیش بینی کردند قیمت طلا کاهش خواهد یافت اما سرمایه گذاران معتقد بودند کاهش قیمت طلا جبران خواهد بد. در هفته های اخیر وضعیت بازار طلا مطلوب نبوده و اکنون برخی نهادهای تحلیلگر پیش بینی خود از متوسط قیمت طلا در سال جاری میلادی را کاهش داده اند. قیمت طلا در سال جاری میلادی تاکنون ۶۰ دلار در هر اونس رشد کرده است. بانک یو بی اس اخیراً در گزارشی آورد افق بازار طلا مبهم است اما اگر قیمت ها به محدوده ۱۲۰۰ دلار برسد شرایط برای ورود به بالا فراهم است.
• از نقطه نظر تکنیکال، بازار طلا در معاملات جمعه در پایین‌ترین قیمت روز بسته شد. بازار طلا روز جمعه پس از انتشار آمار اشتغال تلاش کرد صعود کند اما روند حرکت را تغییر داد و به کف قیمت سقوط کرد. اکنون که بازار به پایین سطح ۱۲۲۰ دلار سقوط کرده و حتی پایین سطح ۱۲۱۵ دلار را شکسته است، به نظر می رسد که به کاهش قیمت ادامه خواهد داد، تحلیلگران فنی انتظار دارند بازار به پایین سطح ۱۲۰۰ دلار سقوط کند و در پایین این محدوده، حمایت قابل توجهی خواهد یافت. با اینهمه اگر پایین ۱۲۰۰ دلار شکسته شود، بازار ممکن است در بلندمدت تا سطح ۱۰۰۰ دلار عقب نشینی کند. فروشندگان طلا در شرایطی که قیمتها یک روند نزولی چهار هفته ای را طی می کنند، برتری فنی کوتاه مدت دارند و روز دوشنبه نیروی بیشتری کسب کردند. برای خریداران طلا قیمت کوتاه مدت بعدی که باید شکسته شود، بالای سطح مقاومت فنی قدرتمند ۱۲۵۰ دلار است. برای فروشندگان طلا قیمت کوتاه مدت بعدی که باید شکسته شود، پایین سطح حمایت فنی قوی ۱۲۰۰ دلار است. نخستین مقاومت طلا در سطح ۱۲۲۹.۵۰ دلار و دومین مقاومت این فلز درسطح ۱۲۶۰ دلار دیده می‌شود. نخستین حمایت طلا در سطح ۱۲۰۷ دلار که پایین‌ترین قیمت روز جمعه است و دومین حمایت این فلز در سطح ۱۲۰۰ دلار مشاهده می‌شود.

                                                 قیمت طلا در هفته منتهی به جمعه ۱۶ تیر ۹۶
@monitoreconomy_ir-Gold-17

نظر بدهید