طلا در هفته منتهی به جمعه ۲۳ تیر

0
319

بازار جهانی
• روز دوشنبه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۲۱۰ دلار معامله شد. رشد شاخص دلار در کنار تقویت ریسک‌پذیری معامله‌گران با رشد بازارهای سهام، اونس طلا را به کف ۴‌ماهه (۴/ ۱۲۰۴ دلار) رساند.
• روز سه شنبه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۲۰۹ دلار معامله شد و همچنان شاهد نوسان اونس طلا نزدیک کف ۴‌ماهه، ۱۲۰۴ دلاری بودیم. با وجود رسیدن اونس طلا تا نزدیکی سقف ۱۳۰۰ دلاری در میانه ژوئن، اما در ادامه با سیگنال‌های کاهش سیاست‌های محرک اقتصادی پس از ۹ سال از سوی بانک‌های مرکزی اروپا، انگلیس، ژاپن و کانادا، اونس طلا تا کف ۱۲۰۰ دلاری نزدیک شد.
• روز چهارشنبه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۲۱۶ دلار معامله شد. افت شاخص دلار با تشدید تنش‌های سیاسی واشنگتن پس از انتشار ایمیل‌هایی مبنی بر ارتباط کمپین انتخاباتی ترامپ با روسیه، از اونس طلا حمایت کرد. با این وجود، شرایط احتیاطی پیش از سخنرانی جنت یلن، افت پوند (عامل حمایت از شاخص دلار) با اعلام عدم آمادگی بانک انگلیس برای افزایش نرخ بهره و رشد بازارهای سهام با افزایش قیمت نفت مانع از رشد قابل توجه طلا شد.
• روز جمعه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۲۲۲ دلار معامله شد. در روزهای اخیر اظهارات جنت یلن، رئیس فدرال رزرو در مقابل کنگره و ارائه چشم‌انداز افزایش تدریجی نرخ بهره عامل فشار بر شاخص دلار شد و از اونس طلا حمایت کرد. رئیس فدرال رزرو اعلام کرد، با وجود رشد تدریجی اقتصاد، امکان افزایش تدریجی نرخ بهره به وجود آمده است، اما روند افزایش نرخ تورم ریسک قابل توجهی است که باید مورد توجه قرار گیرد. بنابراین با وجود یک بار احتمال افزایش نرخ بهره در سال جاری، اما چشم‌انداز تدریجی بودن رشد نرخ بهره آمریکا رشد هفتگی بازارهای سهام آسیا به بالاترین سطح از مارس را رقم زد. همچنین بیشترین رشد هفتگی بازارهای سهام اروپا در ۲ ماه اخیر با چشم‌انداز مناسب رشد اقتصادی، مانع از رشد قابل توجه طلا شد. همچنان نرخ تورم آمریکا می‌تواند بر طلا اثرگذار باشد.

بازار ایران

• روز دوشنبه هر سکه طرح جدید با افت هزار تومانی به قیمت یک‌میلیون و ۲۰۹ هزار تومان معامله شد. افت اونس طلای جهانی در ابتدای معاملات به کف ۴‌ماهه ۱۲۰۴ دلار، عامل فشار بر قیمت سکه شد. در بازار طلای جهانی، رشد شاخص دلار با انتشار آمار مناسب اشتغال آمریکا و تقویت چشم‌انداز افزایش نرخ بهره آمریکا در کنار خروج بانک‌های مرکزی از سیاست‌های به‌شدت انبساطی، فشار را بر اونس طلا (که نرخ بهره به آن تعلق نمی‌گیرد) حفظ کرده است.
• روز سه شنبه هر سکه طرح جدید با رشد اندک ۳‌هزار تومانی به قیمت یک‌میلیون و ۲۱۲ هزار تومان معامله شد. در شرایط کم‌نوسانی اونس طلا، رشد اندک نرخ دلار عامل حمایت از قیمت سکه شد.
• روز چهارشنبه هر سکه طرح جدید با رشد ۲ هزار تومانی به قیمت یک میلیون و ۲۱۴ هزار تومان معامله شد. رشد اونس طلای جهانی در شرایط افت اندک نرخ دلار از قیمت سکه حمایت کرد.
• هر سکه طرح جدید با افت هفتگی ۳/۰ درصدی مواجه شد. در بازار طلای جهانی شاهد حرکت اونس طلای جهانی تا سطح ۱۲۰۴ دلاری در میانه هفته بودیم. با این وجود، افت شاخص دلار با چشم‌انداز تدریجی شدن افزایش نرخ بهره آمریکا (با وجود احتمال یک بار دیگر افزایش نرخ بهره در سال جاری) بازگشت طلا از کف را رقم زد؛ اما همچنان سطح ۱۲۲۰ دلاری در مقابل رشد طلا مقاومت می‌کند. در بازار ارز نیز با مقاومت سطح ۳۸۰۰ تومانی، نوسان دلار در سطح ۳۷۸۰ تومانی رقم خورد. با اینکه پیش‌تر کم‌واکنشی سکه به طلای جهانی پس از افت ۸۰ دلاری در یک ماه اخیر، حباب (بیشتر بودن ارزش بازاری از قیمت ذاتی) سکه را به ۱۲۵ هزار تومان رسانده بود، اما ناامیدی معامله‌گران از رشد قابل توجه بازارهای اثرگذار، افت ۷ هزار تومانی قیمت سکه را روز پنج‌شنبه رقم زد.

پیش‌بینی
• در نظرسنجی این هفته کیتکو درباره تغییرات قیمت طلا در هفته پیش رو، هم تحلیلگران و هم سرمایه گذاران پیش بینی کردند قیمت طلا افزایش خواهد یافت. هفته قبل با آنکه شاخص های مالی در بورس های بزرگ جهان رشد کردند قیمت طلا افزایش یافت و عامل اصلی این افزایش، سخنان جانت یلن رییس بانک مرکزی آمریکا بود.
• از نقطه نظر تکنیکال، بازار طلا در معاملات جمعه نزدیک به بالاترین قیمت روز بسته شد. بازار طلا روز جمعه به سطح بالاتری صعود کرد و بالای سطح ۱۲۲۵ دلار را شکست. ضعف ارزش دلار در معاملات روز جمعه به خریداران طلا اندکی فرصت تنفس داد. تحلیلگران فنی انتظار دارند این بازار در فرصت کافی به سطح بالاتری صعود کند اما این حرکت لزوما انفجاری نخواهد بود در حالی که در بلندمدت، بازار احتمالا به سوی سطح ۱۲۴۰ دلار حرکت می کند. اما اگر پایین سطح ۱۲۲۰ دلار شکسته شود، بازار احتمالا دوباره به رکورد پایینی سقوط خواهد کرد. فروشندگان طلا در شرایطی که قیمتها یک روند نزولی پنج هفته ای را طی می کنند، همچنان از برتری فنی کوتاه مدت برخوردارند. برای خریداران طلا قیمت کوتاه مدت بعدی که باید شکسته شود، بالای سطح مقاومت فنی قدرتمند ۱۲۴۰ دلار است. برای فروشندگان طلا قیمت کوتاه مدت بعدی که باید شکسته شود، پایین سطح حمایت فنی قوی ۱۲۰۰ دلار است. نخستین مقاومت طلا در سطح ۱۲۲۹.۷۰ دلار که بالاترین قیمت روز جمعه است و دومین مقاومت این فلز درسطح ۱۲۳۰ دلار دیده می‌شود. نخستین حمایت طلا در سطح ۱۲۲۰ دلار و دومین حمایت این فلز در سطح ۱۲۱۴ دلار که پایین‌ترین قیمت روز جمعه است، مشاهده می‌شود.

                                              قیمت طلا در هفته منتهی به جمعه ۲۳ تیر ۹۶
@monitoreconomy_ir-Gold-960422

نظر بدهید