طلا در هفته منتهی به جمعه ۳۰ تیر

0
294
قیمت طلا , بررسی قیمت طلا و سکه

بازار جهانی
• روز دوشنبه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۲۳۳ دلار معامله شد. چشم‌انداز تدریجی شدن افزایش نرخ بهره آمریکا با آمارهای نامناسب اقتصادی آمریکا روز جمعه عامل فشار بر شاخص دلار شد.
• روز سه شنبه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۲۳۶ دلار معامله شد. روز گذشته رد لایحه اصلاح قانون بیمه سلامت آمریکا با تقویت تردیدها نسبت به توانایی اجرایی شدن سیاست‌های مالی ترامپ با افت شاخص دلار به کف ۱۰‌ ماهه، طلا را به بیشترین سطح در ۲ هفته اخیر (۷/۱۲۳۸ دلار) رساند. افزایش یورو به بیشترین سطح در ۱۴ ماه اخیر، با نزدیک شدن به سخنرانی ماریو دراگی، رئیس بانک مرکزی اروپا و ارائه چشم انداز مشخص تر برای کاهش سیاست‌های پولی انبساطی فشار بر شاخص دلار را تشدید کرد.
• روز جمعه اونس طلای جهانی به قیمت ۱۲۴۷ دلار معامله شد. افت شاخص دلار به کف ۱۱‌ماهه در کنار تقویت ریسک‌گریزی معامله‌گران، روز جمعه اونس طلا را به سقف ۳‌هفته (۱۲۴۸ دلار) رساند. بررسی معاملات مالی ترامپ از سوی FBI و در ادامه رد لایحه اصلاح بیمه سلامت، تردیدها نسبت به اجرایی شدن سیاست‌های ترامپ (عامل حمایت از بازارهای سهام این کشور) افت شاخص دلار را رقم زد. همچنین با وجود عدم تغییر سیاست‌های انبساطی بانک مرکزی اروپا اما چشم‌انداز خروج تدریجی از برنامه خرید اوراق قرضه از سوی این بانک در سپتامبر، روز جمعه یورو را در مقابل دلار به سقف ۲۳ماهه رساند. امری که عامل فشار بر صنایع صادرات‌محور بازارهای سهام اروپا شد. اما عدم تغییر سیاست‌های انبساطی بانک ژاپن و گزارش‌های مناسب شرکت‌ها از بازارهای سهام آسیا حمایت کرد. اونس طلا بالاتر از میانگین ۲۰۰‌روزه، ۱۲۴۵ دلار حرکت می‌کند.

بازار ایران
• روز دوشنبه هر سکه طرح جدید با رشد اندک هزار تومانی به قیمت یک میلیون و ۲۰۸ هزار تومان معامله شد. رشد اونس طلای جهانی در شرایط نوسان اندک نرخ دلار عامل حمایت از قیمت سکه شد.
• روز سه شنبه هر سکه طرح جدید با افت ۴ هزار تومانی به قیمت یک میلیون و ۲۰۴ هزار تومان معامله شد. با وجود رشد طلای جهانی، اما افت دلار بر سکه فشار آورد.
• هر سکه طرح جدید با افت هفتگی ۱/۰ درصدی به قیمت یک میلیون و ۲۰۶ هزار تومان معامله شد. رشد اندک نرخ دلار در کنار افزایش قیمت اونس طلای جهانی روز چهارشنبه عامل حمایت از قیمت سکه شد. در بازار طلای جهانی افت شاخص دلار به کف ۱۱‌ماهه با تردیدها نسبت به اجرایی شدن سیاست‌های ترامپ در کنار رشد یورو به سقف ۲ ساله، رشد اونس طلا تا سقف ۱۲۴۸ دلاری را رقم زد. عبور طلا از ۱۲۴۰ دلاری در روزهای پایانی هفته می‌تواند در معاملات امروز تا حدی از قیمت سکه حمایت کند. در بازار ارز شاهد نوسان اندک دلار در سطح ۳۷۷۰ تومانی بودیم. بنابراین توجه معامله‌گران به بازار ارز و ناامیدی از رشد قابل توجه دلار در کنار افزایش اونس طلای جهانی، حباب (بیشتر بودن قیمت بازاری از ارزش ذاتی) سکه را به زیر ۱۰۰هزار تومان رسانده است.

پیش‌بینی
• در نظرسنجی این هفته کیتکو درباره تغییرات قیمت طلا در هفته پیش رو، هم تحلیلگران و هم سرمایه گذاران پیش بینی کردند قیمت ها این هفته مانند هفته قبل افزایش خواهد یافت. بروز برخی تنش های سیاسی در آمریکا و انتشار گزارش‌های نه چندان امید بخش از اقتصاد این کشور سبب کاهش ارزش دلار شده بازار طلا را پر رونق کرده است.
• از نقطه نظر تکنیکال، بازار طلا در معاملات روز پنج شنبه نزدیک به بالاترین قیمت روز بسته شد. بازار طلا در ابتدای معاملات پنج شنبه اندکی منفی بود اما سپس در واکنش به اعلام گسترش تحقیقات درباره دونالد ترامپ، به بالای سطح ۱۲۴۰ دلار صعود کرد اما تحلیلگران فنی معتقدند بازار بیش از حد واکنش نشان داده و معلوم نیست موفق شود به بالای ۱۲۵۰ دلار صعود کند. انتظار می رود این بازار در سطح ۱۲۵۰ دلار که رقم رُند، بزرگ و از نظر روانی بااهمیتی است با مقاومت روبرو شود. به همین جهت تحلیلگران بهترین راه برای حضور در این بازار را خرید در زمان کاهش قیمت می دانند. به نظر می رسد سطح ۱۲۳۵ دلار تا حدودی به سقف فعلی بازار طلا تبدیل شده است که از نظر بلندمدت، مثبت نشان می دهد. اگرچه فروشندگان طلا همچنان از برتری فنی کوتاه مدت برخوردارند اما نشانه های فنی گویای رسیدن قیمت به کف کوتاه مدت هستند. برای خریداران طلا قیمت کوتاه مدت بعدی که باید شکسته شود، بالای سطح مقاومت فنی قدرتمند ۱۲۶۰ دلار است. برای فروشندگان طلا قیمت کوتاه مدت بعدی که باید شکسته شود، پایین سطح حمایت فنی قوی ۱۲۰۰ دلار است. نخستین مقاومت طلا در سطح ۱۲۴۷.۲۰ دلار که بالاترین قیمت روز پنج شنبه است و دومین مقاومت این فلز درسطح ۱۲۵۰ دلار دیده می‌شود. نخستین حمایت طلا در سطح ۱۲۳۴.۶۰ دلار که پایین‌ترین قیمت روز پنج شنبه است و دومین حمایت این فلز در سطح ۱۲۲۷.۵۰ دلار که پایین‌ترین قیمت هفته جاری است، قرار دارد.
تحلیل بازار و قیمت طلا

نظر بدهید