طلا در هفته منتهی به جمعه ۹تیر

0
322

بازار جهانی
• روز سه شنبه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۲۵۱ دلار معامله شد. ویلیام دادلی؛ نماینده نیویورک و جان ویلیامز نماینده سانفرانسیسکو فدرال رزرو با وجود کند شدن رشد اقتصادی، همچنان چشم‌انداز افزایش تدریجی نرخ بهره را اعلام کردند.
• روز چهارشنبه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۲۵۲ دلار معامله شد. افت شاخص دلار و تقویت ریسک‌گریزی معامله‌گران از طلا حمایت کرد. اظهارات ماریو دراگی، رئیس بانک مرکزی اروپا از موقتی بودن عواملی که نرخ تورم را پایین نگه‌ می‌دارند، چشم‌انداز کاهش سیاست‌های انبساطی را ارائه داد. امری که یورو را به بالاترین سطح در یک سال اخیر رساند.
• روز جمعه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۲۴۳ دلار معامله شد. سیگنال‌های توقف سیاست‌های محرک اقتصادی بانک‌های مرکزی پس از ۹ سال، عامل فشار بر طلا شد، با توجه به اینکه به طلا نرخ بهره تعلق نمی‌گیرد. رئیس بانک مرکزی اتحادیه اروپا با توجه به رشد متوازن اقتصادی در حوزه اروپا، چشم‌انداز کاهش سیاست‌های انبساطی را ارائه داد و یورو به بالاترین سطح در بیش از یک سال اخیر رسید. مارک کارنی، مدیر بانک انگلیس نیز با توجه به رشد نرخ تورم، در صورت رشد درآمدها و رشد اقتصادی، چشم‌انداز افزایش نرخ بهره را ارائه داد. این عامل در کنار کند شدن روند خرید اوراق قرضه دولتی در ماه‌های اخیر (کاهش سیاست‌های انبساطی) از ین حمایت کرد. بنابراین با وجود افت شاخص دلار به کمترین سطح از سپتامبر، اما با تداوم چشم‌انداز افزایش نرخ بهره آمریکا، افت دلار نتوانست از طلا حمایت کند.

بازار ایران
• روز چهارشنبه هر سکه طرح جدید با رشد هزار تومانی همراه شد. رشد اندک نرخ دلار در شرایط تشدید نوسانات اونس طلای جهانی عامل حمایت از قیمت سکه شد. همچنان چشم‌انداز افزایش عرضه از سوی صرافی بانک‌ها مانع از رشد قابل‌توجه دلار است. همچنان تردیدها به عوامل اثرگذار و تمایل معامله‌گران به کاهش نوسانات سکه، حباب (بیشتر بودن قیمت بازاری از ارزش ذاتی) سکه را به بالاتر از ۱۰۰ هزار تومان رساند.
• هر سکه طرح جدید با رشد ۳/۰ درصدی به قیمت یک میلیون و ۲۱۶ هزار تومان معامله شد. با وجود افت اونس طلای جهانی، اما رشد نرخ دلار از قیمت سکه حمایت کرد. در بازار طلای جهانی، چشم‌انداز خروج بانک‌های مرکزی از سیاست‌های انبساطی و چشم‌انداز افزایش نرخ بهره اونس طلا را روز جمعه تا نزدیک سطح ۱۲۴۰ دلاری رساند. افت شاخص دلار به کمترین سطح از سپتامبر، با رشد یورو، پوند و ین نیز با چشم‌انداز افزایش نرخ بهره آمریکا نتوانست از اونس طلا حمایت کند. در ساعات ابتدایی معاملات پنج‌شنبه، اونس طلا نزدیک سطح ۱۲۵۰ دلاری نوسان داشت بنابراین افت روز جمعه طلا می‌تواند بر قیمت سکه اثرگذار باشد. نگرانی از افت بیشتر طلا، رشد تقاضای دلار از سوی معامله‌گران سکه را رقم زد. این عامل در کنار تحرک معامله‌گران فردایی نرخ دلار را به ۳۷۷۰ تومان رساند.

پیش‌بینی
• در نظرسنجی این هفته کیتکو درباره تغییرات قیمت طلا در هفته پیش رو، هم تحلیلگران و هم سرمایه گذاران پیش بینی کردند قیمت طلا کاهش خواهد یافت. هفته قبل برخی از گزارش ها از اقتصاد آمریکا منفی بود و ارزش دلار کاهش یافت. همچنین عده ای از تحلیلگران معتقدند بانک مرکزی آمریکا نباد نرخ های بهره را بالا ببرد اما این عوامل به رشد قیمت طلا منجر نخواهد شد. برخی نهادهای تحلیلگر اخیرا پیش بینی خود از قیمت طلا در سال جاری میلادی را کاهش داده اند ومعتقدند اگر وضعیت اقتصاد جهان بهبود یابد و ریسک بزرگی پدید نیاید احتمال آنگه بازار طلا عملکرد مثبت داشته باشد کم است.
• از نقطه نظر تکنیکال، بازار طلا در معاملات جمعه در میانه قیمت روز بسته شد. بازار طلا روز جمعه در ابتدا کاهش یافت و پایین سطح ۱۲۴۰ دلار را تست کرد. محدوده مذکور حمایت نشان داد و در نتیجه، بازار بهبود یافت و به نظر می رسد تلاش می کند سطح بالاتری را بشکند. اگر بازار به سطح بالاتری صعود کند، خریداران وارد خواهند شد و به صعود بیشتر بازار کمک می کنند. شکسته شدن بالای سطح ۱۲۵۰ دلار بازار را به سوی سطح بالاتری هدایت خواهد کرد. تحلیلگران فنی در حال حاضر فروش را توصیه نمی کنند و بر این باورند که طلا همچنان بازار مثبتی خواهد بود. با اینهمه فروشندگان طلا در شرایطی که قیمتها یک روند نزولی سه هفته ای را طی می کنند، برتری فنی کوتاه مدت دارند. برای خریداران طلا قیمت کوتاه مدت بعدی که باید شکسته شود، بالای سطح مقاومت فنی قدرتمند ۱۲۷۵ دلار است. برای فروشندگان طلا قیمت کوتاه مدت بعدی که باید شکسته شود، پایین سطح حمایت فنی قوی ۱۲۱۷.۸۰ دلار است که پایین‌ترین قیمت ماه مه است. نخستین مقاومت طلا در سطح ۱۲۵۳.۲۰ دلار و دومین مقاومت این فلز درسطح ۱۲۶۰ دلار دیده می‌شود. نخستین حمایت طلا در سطح ۱۲۳۹.۱۰ دلار و دومین حمایت این فلز در سطح ۱۲۳۶.۵۰ دلار که پایین‌ترین قیمت هفته گذشته است، مشاهده می‌شود.

قیمت طلا در هفته منتهی به جمعه ۹ تیر ۹۶
@monitoreconomy_ir-Gold-0410

نظر بدهید