گزارش بورس شنبه ۴ آذر | عبور شاخص کل بورس از سقف تاریخی!

0
326

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده

شاخص کل بورس شاخص کل بورس

عبور شاخص کل بورس از سقف تاریخی 

ناظراقتصاد: شاخص کل بورس با افزایش ۱۱۳۰واحدی به ۹۰.۴۶۹ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۲.۹۵۳ میلیاردریال (۹۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۲.۵۹۱ میلیارد ریال (تقریبا ۲.۰۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۲.۶۴۴ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت ملی صنایع مس ایران با ۱۴۲ واحد، نفت و گاز پتروشیمی تأمین با ۱۱۲ واحد و پالایش نفت بندر عباس با ۹۲ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت ارتباطات سیار ایران ۲۱، مخابرات ایران با ۱۹ واحد و صنایع پتروشیمی خلیج فارس با ۸ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۲۹۵ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۱ میلیاردو ۳۳۴ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۷۳ هزار و ۶۵۴ نوبت داد و ستد بود.
امروز ارزش معاملات، ۱۰ درصد بالاتر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع صعودی بود و در طی ساعات معاملات ۱۳ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۴۱ نماد بورسی، امروز تعداد ۲۸۱ نماد (معادل ۸۲% تعدادی و معادل ۸۹ % از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و در نهایت تعداد ۱۵۴ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۱۱ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۱۶ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز صنعت فلزات اساسی با ۴۴۲، فراورده های نفتی با ۳۶۴ و محصولات شیمیایی با ۲۶۵ میلیارد ریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند. (سه گروه برترمعاملات امروز بودند).
امروز بورس تهران پس از گذشته ۴ سال شاهد شکسته شدن سقف تاریخی شاخص کل بورس و ورود به کانال ۹۰ هزار واحدی بود. بازاری که به پشتوانه گروه فلزات اساسی و پالایشی‌ها و همچنین هلدینگ‌های بزرگ پتروشیمی، پس از گذشت مدت‌ها تقویت حجم و ارزش معاملات سهام در گروه شرکت‌های بزرگ و حاضر در بازار اول بورس را به نظاره نشست. بورس تهران در حالی شاهد تقویت حجم و ارزش معاملات سهام در شرکت‌های بزرگ است که به نظر می‌رسد، با کاهش نرخ سود بانکی و همچنین الزام صندوق‌های سرمایه‌گذاری برای کاهش حجم سپرده‌های بانکی خود، به تدریج شاهد سرایت نقدینگی نهادهای مالی از جمله بانک‌ها به بازار سهام باشد.

نظر بدهید