گزارش بورس شنبه ۲۰ آبان | عقبگرد شاخص کل بورس

0
294

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
شاخص کل بورس شاخص کل بورس

بررسی تحلیلی بازار سهام

ناظراقتصاد: شاخص کل بورس با کاهش ۱۰۲ واحدی به ۸۷.۷۹۵ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۱.۱۷۸ میلیاردریال(۳۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۲۱.۲۵۶ میلیارد ریال (تقریبا ۲۱.۰۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱.۱۳۴ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس با ۲۷ واحد، پالایش نفت بندر عباس با ۱۷ واحد و پالایش نفت اصفهان با ۱۴ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت فولاد مبارکه اصفهان با ۴۸، ملی صنایع مس ایران با ۴۵ واحد و گروه مپنا با ۲۸ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۱۱۷ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۴۹۷ میلیون و ۳۵ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۴۵ هزار و ۱۹۹ نوبت داد و ستد بود.
امروز ارزش معاملات، ۱ درصد پایین‌تر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع نزولی بود و در طی ساعات معاملات ۱۸ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۴۱ نماد بورسی، امروز تعداد ۲۸۸ نماد (معادل ۸۴% تعدادی و معادل ۹۱ % از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و در نهایت تعداد ۸۷ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۷۱ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۳۰ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز صنعت خودرو و ساخت قطعات با ۱۳۷، فلزات اساسی با ۱۳۰ و فرآوده های نفتی با ۹۳ میلیارد ریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند. (سه گروه برترمعاملات امروز بودند).
امروز بورس تهران در حالی با معاملاتی کم‌حجم، نخستین روز معاملاتی این هفته را به پایان برد که با وجود غلبه بر عرضه تقاضای سهام در اغلب نمادهای معاملاتی به ویژه در گروه فلزات اساسی، اما بازارگردانی سهام در گروه‌های پالایشی هلدینگ خلیج فارس مانع از رها شدن مهار نماگرهای پربازدید بازار سهام شد. صندوق‌های توسعه بازار سرمایه و تثبیت بازار سرمایه که این روزها با پول وزارت اقتصاد و سازمان بورس سعی دارند تا چراغ تالار شیشه‌ای را روشن نگه دارند، در حالی خریدار سهم‌های شاخص‌ساز بازار در مقابل فروشنده‌های کم تعداد شده‌اند که وضعیت حرکتی نماگرهای بورسی، انتظار برای عبور از سقف تاریخی ۸۹ هزار واحدی را در ماه‌های آینده افزایش داده است.

نظر بدهید