گزارش بورس یک‌شنبه ۲۱ آبان | عقبگرد شاخص کل بورس

0
295

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
شاخص کل بورس شاخص کل بورس

بررسی تحلیلی بازار سهام

ناظراقتصاد: شاخص کل بورس با کاهش ۵۰ واحدی به ۸۷.۷۴۴ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۱.۳۰۲ میلیاردریال (۴۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۲.۰۸۴ میلیارد ریال (تقریبا ۱.۶۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱.۳۸۶ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت پالایش نفت اصفهان با ۲۲ واحد، گروه مپنا با ۲۱ واحد و صنایع پتروشیمی خلیج فارس با ۱۵ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت سایپا با ۲۷، ملی صنایع مس ایران با ۱۸ واحد و پتروشیمی مبین با ۱۳ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۱۳۰ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۵۱۶ میلیون و ۴۹۹ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۴۸ هزار و ۵۴۷ نوبت داد و ستد بود.
امروز ارزش معاملات، ۱ درصد بالاتر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع نزولی بود و در طی ساعات معاملات ۱۸ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۴۱ نماد بورسی، امروز تعداد ۲۸۵ نماد (معادل ۸۴% تعدادی و معادل ۹۱ % از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و در نهایت تعداد ۸۱ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۷۹ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۲۵ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز صنعت فلزات اساسی با ۱۷۷، خودرو و ساخت قطعات با ۹۹ و محصولات شیمیایی با ۹۴ میلیارد ریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند. (سه گروه برترمعاملات امروز بودند).
امروز بورس تهران در حالی معاملاتی کم حجم و متعادل را در اغلب نمادهای معاملاتی به نظاره نشست که خرید سهام در تالار شیشه‌ای این روزها از مد افتاده است، جدای از معاملات کد به کد و درون‌گروهی حامیان نظارتی بازار سهام در صندوق‌های توسعه و تثبیت بازار سرمایه، بررسی وضعیت کنونی تالار شیشه‌ای نشان می‌دهد که اغلب معامله‌گران در انتظار پدیدار شدن روزنه‌ای از دورنمای اقتصاد سیاسی ایران، نیم‌نگاهی به دخل و خرج دولت در بودجه سال آینده دارد. در این میان، وضعیت اقتصاد چین و بحرانی‌ شدن بانک‌های این کشور هم‌زمان با تکاپوی اژدهای زرد برای مبنا شدن یوآن به جای دلار دوباره معادلات «بهشت امن» را برای سرمایه‌گذاران بر هم زده است. انتظارها برای نوسان دوباره فلزات اساسی تا قبل از پایان سال میلادی جاری در کنار احتمال ارائه بودجه‌های خوش‌بینانه در سال مالی ۹۷ باعث شده تا شاخص بورس تهران برای عبور از سقف تاریخی ۸۹ هزار واحدی با اما و اگرهای مختلفی مواجه باشد، هر چند که تشنگی بورس تهران برای جذب نقدینگی این روزها همه فعالان این بازار را متوجه خود کرده است.

 

نظر بدهید